Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Cenné papiere v sústave podvojného účtovníctva (1. časť)

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo Zo seriálu: Cenné papiere v sústave podvojného účtovníctva

Základným právnym predpisom, ktorý upravuje cenné papiere je zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v z. n. p. (ďalej len „zákon o cenných papieroch“). Podľa § 2 ods. 1 zákona o cenných papieroch cenný papier je peniazmi oceniteľný zápis v zákonom ustanovenej podobe a forme, s ktorým sú spojené práva podľa zákona o cenných papieroch a práva podľa osobitných zákonov, najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči zákonom určeným osobám. Cenný papier je vydaný okamihom, keď má všetky náležitosti ustanovené zákonom o cenných papieroch alebo osobitným zákonom a keď sa stane zákonom stanoveným spôsobom majetkom prvého majiteľa.

Podľa § 2 ods. 2 zákona o cenných papieroch sústavu cenných papierov tvoria:

  • akcie – § 155 až 159 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“),
  • dočasné listy – § 176 Obchodného zákonníka,
  • podielové listy – § 40 až 43 zákona č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o kolektívnom investovaní“),
  • dlhopisy – zákon č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch v z. n. p. (ďalej len „zákon o dlhopisoch“),
  • vkladové listy – § 786 ods. 2 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“),
  • pokladničné poukážky – § 3 zákona o cenných papieroch,
  • vkladné knižky – § 781 – 785 Občianskeho zákonníka,
  • kupóny – § 4 zákona o cenných papieroch,
  • zmenky – zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový zákon v z. n. p. (ďalej len „zmenkový a šekový zákon“),
  • šeky – zmenkový a šekový zákon,
  • cestovné šeky – § 720 Obchodného zákonníka,
  • náložné listy – § 612 Obchodného zákonníka,
  • skladiskové listy – § 528 Obchodného zákonníka,
  • skladiskové záložné listy – zákon č. 144/1998 Z. z. o skladiskovom záložnom liste, tovarovom záložnom liste a o doplnení niektorých ďalších zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o skladiskovom a tovarovom záložnom liste“),
  • tovarové záložné listy – zákon o skladiskovom a tovarovom záložnom liste,
  • družstevné podielnické listy – zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 42/1992 Zb.“),
  • investičné certifikáty – § 4a zákona o cenných papieroch,
  • iný druh cenného papiera, ktorý za cenný papier vyhlási osobitný zákon.

Akcia predstavuje práva akcionára podieľať sa podľa zákona a stanov spoločnosti na jej riadení, zisku a na likvidačnom zostatku pri zrušení spoločnosti likvidáciou. Stanovy akciovej spoločnosti musia určiť menovitú hodnotu všetkých druhov akcií, ktoré sa majú vydať. Súčet menovitých hodnôt všetkých akcií sa musí rovnať výške základného imania. Emisný kurz vydaných akcií nesmie byť nižší ako je menovitá hodnota akcie. Ak je emisný kurz vyšší ako menovitá hodnota akcie, suma prevyšujúca menovitú hodnotu je emisné ážio. Akcia môže byť vydaná v podobe listinného cenného papiera alebo v podobe zaknihovaného cenného papiera, a to na meno alebo na doručiteľa. Akcie na meno (au nom) môžu byť vydané ako listinné alebo zaknihované. Akcia na meno môže znieť aj na viac osôb. Práva spojené s takouto akciou môže vykonávať ktorákoľvek osoba alebo osoba splnomocnená ostatnými osobami. Pri listinných akciách na meno je akciová spoločnosť povinná viesť zoznam akcionárov. Listinné akcie na meno sú prevoditeľné, na účinnosť prevodu sa vyžaduje zápis zmeny osoby akcionára v zozname akcionárov. Práva spojené s akciami voči spoločnosti môže vykonávať len akcionár, ktorý je zapísaný v zozname akcionárov. Evidencia zaknihovaných akcií na meno sa vedie v centrálnej evidencii zaknihovaných cenných papierov u centrálneho depozitára. Na účinnosť prevodu zaknihovaných akcií sa vyžaduje zápis v centrálnej evidencii zaknihovaných cenných papierov. Akcie na doručiteľa (au porteur) môžu byť vydané len ako zaknihované.

Ak akcionár nesplatil pred zápisom do obchodného registra celý emisný kurz akcií, spoločnosť mu vydá dočasný list, ktorý môže byť vydaný v listinnej alebo zaknihovanej podobe. Dočasný list je cenný papier na meno, s ktorým sú spojené práva vyplývajúce z akcií, ktoré nahrádza. Dočasné listy sú prevoditeľné rovnako ako akcie na meno. S prevodom dočasného listu sa prevádza aj záväzok splatiť celú hodnotu upísaných akcií. Po splatení menovitej hodnoty akcií, ktoré dočasný list nahrádza, akciová spoločnosť dočasné listy vymení za akcie.

Podielové listy sú cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na podiel majetku v podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku podľa štatútu podielového fondu. Podielovým fondom sa rozumie spoločný majetok podielnikov zhromaždený správcovskou spoločnosťou vydávaním podielových listov a investovaním tohto majetku. Majetkové práva podielnikov sú reprezentované podielovými listami. Majetok podielového fondu nie je majetkom správcovskej spoločnosti, tá ho len spravuje a vo svojom účtovníctve účtuje osobitne o majetku každého podielového fondu. Podielové fondy vytvárajú správcovské spoločnosti podľa zákona o kolektívnom investovaní na základe povolenia Úradu pre finančný trh. Podielový fond môže byť vytváraný ako:

  • otvorený podielový fond – jeho podielnik má právo na spätný predaj podielového listu podielovému fondu, môže sa vytvárať na dobu určitú alebo na dobu neurčitú,
  • uzavretý podielový fond – jeho podielnik nemá právo na spätný predaj podielového listu podielovému fondu, vytvára sa na dobu určitú, najviac na 10 rokov,
  • špeciálny podielový fond – otvorený podielový fond na dobu určitú, najviac na 10 rokov, môže byť vytvorený ako:
    • rizikový špeciálny podielový fond – môže mať najviac 50 podielnikov alebo musí byť obmedzené vydávanie jeho podielových listov tak, aby bolo možné nadobudnúť podielové listy len za aktuálnu cenu prevyšujúcu 40 000 € na jedného investora, alebo aby počiatočná hodnota podielu bola najmenej 40 000 €,
    • diverzifikovaný špeciálny podielový fond – nevťahujú sa na neho obmedzenia platné pre rizikový fond.

V praxi sa podielové fondy označujú aj podľa toho, do akého investičného nástroja je majetok fondu investovaný, napr. fondy peňažného trhu, dlhopisové fondy, akciové fondy, zmiešané fondy.

Podielový fond funguje tak, že investori si kúpia podiel na majetku fondu, ktorý reprezentuje podielový list fondu. Za finančné prostriedky od investorov správcovská spoločnosť nakupuje cenné papiere a obchoduje s nimi na svetových finančných trhoch. Správcovská spoločnosť je povinná vyplácať podielnikom výnosy z majetku v podielovom fonde vo výške výnosov z cenných papierov, nástrojov peňažného trhu a vkladových účtov vyplatených správcovskej spoločnosti za príslušný kalendárny rok. Výnosy môžu byť vyplácané podielnikom alebo opätovne investované.

Dlhopisy sú dlhové cenné papiere upravené zákonom o dlhopisoch. Dlhopis je cenný papier, s ktorým je spojené právo majiteľa požadovať splácanie dlžnej sumy v menovitých hodnotách, vyplácanie výnosov z nej k určitému dňu a povinnosť osoby oprávnenej vydávať dlhopisy tieto záväzky splniť. Menovitou hodnotou dlhopisu je peňažná suma, na ktorú dlhopis znie. Dlhopisy znejú na doručiteľa alebo na meno. Kurzom dlhopisu je cena dlhopisu určená a zverejnená burzou cenných papierov postupom podľa burzových pravidiel. Emisným kurzom dlhopisu je cena, za ktorú emitent predáva dlhopis pri jeho vydaní. Dlhopisy môžu byť vydané v zaknihovanej alebo v listinnej podobe, na doručiteľa alebo na meno (na majiteľa). Listinné dlhopisy na meno sú prevoditeľné. Emitent môže pri dlhopisoch na meno vylúčiť prevod na inú osobu, čo je uvedené na dlhopise, napr. u zamestnaneckých dlhopisov.Úrokové výnosy z dlhopisov sa môžu vyplácať spolu s istinou alebo priebežne. Sústavu dlhopisov tvoria:

  • dlhopisy,
  • hypotekárne záložné listy, ktorým emitentom môže byť len banka,
  • štátne dlhopisy, ktorých emitentom je Ministerstvo financií SR,
  • komunálne obligácie, ktorým emitentom môže byť len banka, obec alebo vyšší územný celok,
  • zamestnanecké obligácie – prevoditeľné dlhopisy vydávané výlučne pre zamestnancov.

Vkladové listy a vkladné knižky sú upravené v Občianskom zákonníku a majú rovnakú právnu podstatu. Vkladový list je potvrdením peňažného ústavu o pevnom jednorazovom vklade. Výška vkladu je uvedená na vkladovom liste. Sú vydávané v rôznych menovitých hodnotách. Vkladná knižka je potvrdenie prijatého vkladu peňažným ústavom. Môžu byť vystavené len na meno.

Zmenka je individuálne emitovaný, obchodovateľný a prevoditeľný cenný papier, ktorý plní úverovú, platobnú a zabezpečovaciu funkciu. Je to cenný papier v listinnej forme, z ktorého vyplýva na jednej strane záväzok dlžníka zaplatiť sumu uvedenú na zmenke a na druhej strane právo majiteľa zmenky požadovať v stanovenom termíne túto úhradu. Všeobecným záväzným právnym predpisom, ktorý upravuje používanie a nakladanie so zmenkou je zmenkový a šekový zákon. Zákon vymedzuje právnu úpravu zmenky obsahovo a formálne, pravidlá používania, vymáhania a splatnosti zmenky. Používanie zmeniek v obchodných vzťahoch je upravené aj v Obchodnom zákonníku, Občianskom zákonníku a Občianskom súdnom poriadku.

Šeky sú dlhové cenné papiere používané v platobnom styku. Šek podľa zmenkového a šekového zákona predstavuje písomný príkaz vystaviteľa šeku banke, aby zaplatila z jeho pohľadávky, ktorú má voči banke (vklad v banke), alebo z bankou poskytnutého úveru peňažnú sumu uvedenú na šeku, a to určenej osobe alebo majiteľovi šeku. Cestovný šek, používaný v oblasti cestovného ruchu, upravuje § 720 Obchodného zákonníka ako cenný papier, ktorý oprávňuje osobu v ňom uvedenú na prijatie sumy v ňom určenej pri predložený šeku na výplatu.

Náložné listy sú listiny vydávané individuálne dopravcom odosielateľovi. Náložný list je tovarovým cenným papierom, s ktorým sú spojené práva požadovať od dopravcu vydanie zásielky v súlade s obsahom náložného listu. Náložný list môže byť vystavený na doručiteľa alebo na meno určenej osoby, prípadne na rad určitej osoby. Môže byť vydaný vo viacerých rovnopisoch, pričom sa na každý rovnopis vyznačí ich počet.

Skladiskový list je tovarovým cenným papierom, s ktorým je spojené právo požadovať vydanie skladovanej veci. Môže znieť na meno alebo na doručiteľa. Skladiskový list sa vydáva najmä v prípadoch, ak sa neuzatvára písomná zmluva o skladovaní.

Skladiskový záložný list je potvrdením o prevzatí tovaru na skladovanie vo verejnom sklade na základe zmluvy o skladovaní. Môže ho vydávať len právnická osoba, ktorá prevádzkuje verejný sklad podľa zákona o skladiskovom a tovarovom záložnom liste na základe povolenia vydaného Ministerstvom pôdohospodárstva SR. Je s ním spojené právo nakladať s tovarom, na ktorý znie, a to bez obmedzenia. Skladá sa z dvoch častí. Prvou časťou je majetkový list, s ktorým je spojené právo nakladať s tovarom, na ktorý znie, v rozsahu obmedzenom záložným právom majiteľa záložného listu. Druhou oddeliteľnou časťou je záložný list, s ktorým je spojené právo na zaplatenie peňažnej sumy na ňom uvedenej a záložné právo k tovaru, na ktorý znie, ktoré zabezpečuje túto pohľadávku.

Tovarový záložný list je potvrdením o tom, že vystaviteľ dal tovar do zálohy na zabezpečenie peňažného záväzku na ňom uvedenom. Ide o osvedčenie záložného práva dlžníkom na svoj tovar v prospech veriteľa. Vydaný tovarový záložný list sa registruje na Ministerstve pôdohospodárstva SR.

Investičný certifikát je cenný papier, ktorého hodnota je naviazaná na hodnotu indexov, úrokových mier, akcií, dlhových cenných papierov, výmenných kurzov, komodít, s ktorým je spojené právo nadobudnúť finančný nástroj, ktorý je podkladom investičného certifikátu. Investičné certifikáty môžu emitovať len banky.

Družstevné podielnické listy sú cenné papiere na meno alebo na doručiteľa, ktoré vydali družstvá na majetkové podiely oprávneným osobám, ktoré neboli členmi družstva v procese transformácie poľnohospodárskych družstiev podľa zákona č. 42/1992 Zb.Podielnik má právo podieľať sa na zisku družstva, na spätný prevod, t. j. odkúpenie podielnického listu družstvom a tiež byť prijatý za člena družstva, ktorého podielnický list vlastní.

Cenné papiere možno členiť z rôznych hľadísk:

  • základné členenie je podľa druhu práva obsiahnutého v cennom papieri na:
    • majetkové cenné papiere – ak z vlastníctva cenného papiera vyplýva výkon práva voči určitým osobám, podiel na majetku určitej osoby a rozhodovacie právomoci, napr. akcie, dočasné listy,
    • dlhové (úverové) cenné papiere – ak právo zhmotnené v cennom papieri zakladá určité majetkové plnenie, napr. obligácie, dlhopisy, pokladničné poukážky, zmenky na inkaso, podielové listy,
  • podľa podoby cenného papiera na:
    • listinné cenné papiere – vydané v podobe listiny,
    • dematerializované (zaknihované) cenné papiere – emitované ako záznam v zákonom predpísanej evidencii zaknihovaných cenných
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály