Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Ako sa mení oceňovanie v účtovníctve od 1. januára 2016

Dátum: Rubrika: Podvojné účtovníctvo

V zmysle povinno­stí ­členských štátov EÚ vyplývajúcich z us­tanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. jú­na 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS konala aj SR, keď prijala zákon č. 130/2015 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Táto novela zákona o účtovníctvenadobudla účinnosť 1. júla 2015, bola zverejnená v čiastke 40/2015 Zbierky zákonov Slovenskej republiky a upravuje svojimi ustanoveniami, okrem iného, aj spôsoby oceňovania v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ.

V oblasti oceňovania sa novelou zákona o účtovníctve mení predovšetkým oceňovanie v reálnej hodnote, zaviedli sa oceňovacie modely pri zisťovaní reálnej hodnoty, zanikla oceňovacia veličina – reprodukčná obstarávacia cena.

Všetky novelizované ustanovenia v piatej časti zákona o účtovníctve – spôsoby oceňovania, nadobúdajú účinnosť 1. januára 2016.

Oceňovanie podľa novelizovaného zákona o účtovníctve

Ustanovenie § 24 zákona o účtovníctve sa nemení, aj oceňovanie majetku a záväzkov v cudzej mene zostáva nezmenené.

Podľa § 24 zákona o účtovníctve, účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to:

  • ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25 zákona o účtovníctve,
  • ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, spôsobom podľa § 27 zákona o účtovníctve,
  • k inému dňu v priebehu účtovného obdobia spôsobom podľa § 27 zákona o účtovníctve, ak sa to vyžaduje podľa osobitného predpisu (napr. zákon o bankách, zákon o cenných papieroch).

V § 25 zákona o účtovníctve sa novelou upravuje definícia obstarávacej ceny takto: Obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním a všetky zníženia tejto obstarávacej ceny (z pôvodnej definície platnej do 31. 12. 2015: „Obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním“).

Tak isto v § 25 zákona o účtovníctve sa poslednou novelou ruší ustanovenie týkajúce sa definície a použitia reprodukčnej obstarávacej ceny pri oceňovaní majetku ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu pri prvotnom ocenení majetku. V účtovných prípadoch, kedy sa do 31. 12. 2015 používa na ocenenie reprodukčná obstarávacia cena, od 1. januára 2016 sa bude väčšinou na ocenenie používať reálna hodnota.

Do 31. 12. 2015 platila definícia reprodukčnej obstarávacej ceny ako ceny, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. Keď­že reprodukčná obstarávacia cena ako aj reálna hodnota sú cenami prítomnosti, rozšírením spôsobov zisťovania a aplikovania oceňovania v reálnej hodnote novelou zákona o účtovníctve, stráca táto definícia zmysel, nakoľko obsahová náplň jej definície a zisťovania je súčasťou definície reálnej hodnoty a spôsobu jej zistenia oceňovacím modelom vychádzajúcim z výdavkového princípu podľa § 27 zákona o účtovníctve.

Reálnou hodnotou jednotlivej zložky majetku alebo záväzkov alebo súboru rovnorodých zložiek majetku alebo súboru rovnorodých zložiek záväzkov sa v znení novely zákona o účtovníctve rozumie:

  1. trhová cena,
  2. hodnota zistená oceňovacím modelom, ktorý využíva prevažne informácie z operácií alebo z kotácií na aktívnom trhu, ak nie je trhová cena známa,
  3. hodnota zistená oceňovacím modelom, ktorý využíva prevažne informácie z operácií alebo z kotácií na inom ako aktívnom trhu, ak nie sú na aktívnom trhu informácie, ktoré by bolo možné použiť v oceňovacom modeli podľa písmena b), alebo
  4. posudok znalca, ak pre oceňovanú položku majetku nie je možné zistiť jeho reálnu hodnotu podľa písmen a) až c), alebo pre oceňovanú položku majetku nie je dostupný oceňovací model odhadujúci s postačujúcou spoľahlivosťou cenu majetku, za ktorú by sa v danom čase predal, alebo jeho použitie by vyžadovalo od účtovnej jednotky vynaloženie neprimeraného úsilia alebo nákladov v pomere s prínosom jeho použitia pre kvalitu zobrazenia finančnej pozície účtovnej jednotky v účtovnej závierke.

Trhová cena je:

  1. záverečná cena vyhlásená na burze v deň ocenenia podľa zákona o účtovníctve za predpokladu, ak trh s príslušným majetkom, ktorý burza organizuje, je aktívnym trhom, alebo
  2. najpočetnejšia cena ponuky, alebo ak táto nie je reprezentatívna, medián cien ponúk na inom aktívnom trhu v deň ocenenia podľa zákona o účtovníctve, ak nie je možné použiť ocenenie podľa písmena a); ak náklady na dopravu kúpeného majetku z miesta jeho uloženia na účely obchodovania na aktívnom trhu na miesto jeho použitia u kupujúceho nie sú zanedbateľné, prirátajú sa k trhovej cene.

Ak jednotlivý trh nezverejňuje záverečné ceny alebo iné ceny na ňom realizované, použijú sa kotácie cien na ňom alebo iné formy cenových ponúk, ak nemajú formu kotácií, ak tento trh spĺňa podmienky aktívneho trhu.

Aktívny trh je trh, na ktorom:

  • sa obchoduje s majetkom podľa druhu majetku s podobnými vlastnosťami za obdobných podmienok,
  • sú obvykle osoby ochotné kúpiť alebo predať,
  • informácia o cenách je dostupná verejnosti.

Ak sa s majetkom neobchoduje na tuzemskej burze, ale obchoduje sa s ním na zahraničných regulovaných verejných trhoch, rozumie sa trhovou cenou záverečná cena vyhlásená na rozhodujúcom regulovanom trhu. Ak sa na rozhodujúcom regulovanom trhu s majetkom, ktorý je predmetom ocenenia, v deň ocenenia neobchodovalo, rozumie sa trhovou cenou najvyššia cena zo záverečných cien vyhlásená na zahraničných regulovaných verejných trhoch, na ktorých je účtovnej jednotke dostupná účasť na obchodovaní.

Oceňovacie modely vychádzajú z:

  • trhového prístupu, ktorý používa informácie vytvárané operáciami na trhu, ako napríklad:
    • cenu podobného majetku dosiahnutú na aktívnom trhu, pričom sa jeho cena upraví o vplyv charakteristík majetku, v ktorých a v akom rozsahu sa líši od charakteristík oceňovaného majetku,
    • cenu majetku, s vývojom cien ktorého vývoj ceny oceňovaného majetku vykazuje štatistickú závislosť,
    • pri dlhovom majetku úrokovú sadzbu, výnosovú krivku, rizikovú maržu alebo ďalšie zložky ocenenia podobného druhu dlhového nástroja, s podobnou splatnosťou a podo
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály