Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zmeny v elektronickej komunikácii môžu byť nezákonné

Kategória: Spravodajstvo

Pri presune daňovníkov zo systému elektronickej komunikácie EZU do systému eDane mohlo byť porušené listové tajomstvo aj dohoda o elektronickom doručovaní.

BRATISLAVA 7. decembra (SITA) - Daňová správa, ktorá momentálne presúva klientov využívajúcich systém elektronického zberu údajov EZU do systému eDane, mohla podľa právnikov pri tejto akcii porušiť zákon. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorú má k dispozícii portál Podnikam.sk.

Aplikácia EZU slúži daňovníkom na zasielanie daňových dokumentov zhruba rok a využívalo ju takmer 100 tis. klientov. Tí však na základe oznamu Finančného riaditeľstva SR musia začať používať nový systém eDane a pre prístup do neho im daniari poslali mailom aj meno a heslo. "Postup Finančného riaditeľstva SR, spočívajúci v tom, že nové ID a nové heslo bolo zaslané na bežnú tzv. e-mailovú adresu daňového subjektu, môže spôsobiť závažné porušenie listového tajomstva a s tým súvisiacich právnych predpisov," uvádza sa v právnej analýze.

Okrem toho, že právnici varovali pred možným zneužitím prístupových kódov, sa im nepozdáva ani to, že Finančná správa SR zmenila systém vytvárania hesiel bez vedomia daňovníkov. Aby klienti mohli EZU na posielanie výkazov a ďalších dokumentov daniarom používať, museli s finančnou správou podpísať dohodu o elektronickom doručovaní, ktorej súčasťou boli aj podmienky špecifikujúce postup pri vytváraní prístupových údajov. Daňovníci museli ísť osobne na daňový úrad a po overení totožnosti si sami vytvorili heslá. "Akékoľvek zásahy do tejto dohody (napr. jej ukončenie, modifikácia, zmena jej súčastí - nedeliteľných príloh) musí byť uskutočnená písomne, a to buď formou dohody o ukončení, alebo výpoveďou jednou zo strán," uvádza sa ďalej podľa portálu Podnikam.sk v právnej analýze. To sa však pri presune klientov do systému eDane nestalo. Finančná správa na otázky zatiaľ neodpovedala.

Finančné riaditeľstvo SR chce postupne zjednotiť spôsob elektronickej komunikácie a spôsob elektronického podávania dokumentov. S cieľom prejsť na systém, ktorý bude podľa daniarov stabilný a ktorý je už overený v colnej časti finančnej správy, podpísalo Finančné riaditeľstvo SR koncom októbra aj dodatok k zmluve v hodnote 540 tis. eur so spoločnosťou DITEC, a. s. Tá vybudovala na bývalom Colnom riaditeľstve SR elektronické komunikačné rozhranie, cez ktoré podnikatelia komunikujú s bývalou colnou správou.

Tvorca systému EZU, spoločnosť Factory 4 Solutions (F4S) a.s., je však podľa zverejneného stanoviska prekvapená z rozhodnutia finančnej správy. "Systém EZU bol optimalizovaný na vysokú priepustnosť, ktorá dosiahla vo výkonových testoch špičkovú úroveň 12 miliónov podaní za deň, čím sa malo zabrániť výpadkom a dlhým odozvám v čase špičiek, ktoré boli známe u predchádzajúcich systémoch eTax či eDane," uviedla F4S.

Finančná správa sprístupnila fyzickým a právnickým osobám novú možnosť plnohodnotne elektronicky komunikovať so správcom dane, a to prostredníctvom bezplatného identifikátora v rámci aplikácie EZU, začiatkom tohto roka.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov