Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zdanenie výsluhových dôchodkov pôjde na vládu s rozporom

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvá financií a vnútra sa na zmenách vo výsluhových dôchodkoch nedohodli. Návrh novely zákona o dani z príjmov, v ktorom sa navrhuje ich 19-percentné zdanenie, tak pôjde na piatkové rokovanie vlády s rozporom.

 

 

 

BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Systém výsluhových dôchodkov v silových rezortoch musí zohľadňovať potreby udržateľnosti verejných financií. Vo štvrtok na tlačovej konferencii to vyhlásil minister financií Peter Kažimír, ktorého rezort navrhol v novele zákona o dani z príjmov výsluhové dôchodky zdaniť 19-percentnou sadzbou, s čím však rezort vnútra nesúhlasí. O návrhu novely bude už v piatok rokovať vládny kabinet. "Predstúpim na vládu s rozporom. Tá debata bude veľmi ťažká. Z pohľadu rezortu financií sme presvedčení o tom, že rezorty, ktoré majú vo svojej správe ozbrojencov, či už ministerstvo vnútra, alebo obrany, musia reagovať na potreby udržateľnosti verejných financií, na vývoj deficitných účtov, z ktorých sa financujú výsluhové dôchodky," povedal Kažimír.

Podľa ministra pritom nie je ani tak dôležitá forma zmien vo výsluhových dôchodkoch, ale ich dlhodobý efekt. Rozhodujúce údajne nebude ani to, koľko sa zmenami ušetrí. "Pre nás je kľúčová dlhodobá udržateľnosť a nie konkrétne fiškálne efekty v budúcom roku. To čo navrhujeme my, to je to neobľúbené zdanenie výsluhových dôchodkov, je jeden so spôsobov, ktoré máme v kompetencii my, rezort financií, takže ja môžem predstúpiť len s týmto nástrojom. Ministri vnútra a obrany majú v rukách celý penzijný systém výsluhových dôchodkov. Ja budem očakávať, že predstúpia s komplexnou novelou tohto systému, aby sme zabezpečili dlhodobú udržateľnosť tohto systému," vyhlásil minister Kažimír.

Ministerstvo vnútra pritom predložilo vlastnú alternatívu, ako systém výsluhových dôchodkov zmeniť. V novele zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov navrhuje zavedenie 10-percentného odvodu do dosiahnutia veku 62 rokov. Peniaze z tohto odvodu by tak zostali v systéme sociálneho zabezpečenia vojakov a policajtov, na rozdiel od rezortom financií navrhovaného zdanenia, ktoré by skončilo v štátnej kase. Výsluhoví dôchodcovia z radov bývalých vojakov a policajtov by sa ale nemali obávať, že im súbežne výsluhové dôchodky zdania aj na ne zavedú nový odvod aj napriek tomu, že teraz sú na stole oba takéto návrhy.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.