Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

VÚC na daniach z motorových vozidiel vybrali o 3,5 mil. eur viac

Kategória: Spravodajstvo

Za prvé štyri mesiace tohto roku vybrali vyššie územné celky viac ako 76 miliónov eur.

BRATISLAVA 7. mája (SITA) - Vyššie územné celky si na dani z motorových vozidiel polepšili o 3,5 milióna eur. Za prvé štyri mesiace tohto roku vybrali viac ako 76 miliónov eur, za január až apríl minulého roka to bolo približne 72,5 milióna eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Najväčší podiel z vybranej sumy pripadá počas prvých mesiacov tohto roku Bratislavskému samosprávnemu kraju, a to vyše 18,2 milióna eur. Nitriansky kraj vybral na tejto dani približne 9,8 milióna a žilinský VÚC viac než 9,2 milióna eur. Najmenší výnos z dane mali v Trenčianskom samosprávnom kraji, kde dosiahol 7,3 milióna eur.

Daň z motorových vozidiel je jednou z miestnych daní, ktoré môže ukladať územný celok. Všeobecným záväzným nariadením si jednotlivé župy stanovujú aj sadzby spomínanej dane pre fyzické a právnické osoby, ktoré využívajú motorové vozidlá na podnikanie. V roku 2011 bola schválená novela príslušného zákona. "Na tohtoročné podávanie daňových priznaní ešte vplyv nemala, no od budúceho zdaňovacieho obdobia prinesie viacero zmien – upravuje vznik a zánik daňovej povinnosti, predmet dane či podávanie daňového priznania príslušnému správcovi dane aj v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2013," pripomenula Macíková.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov