Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Prezident podpísal nové pravidlá riešenia problémov s dvojitým zdanením firiem

Kategória: Spravodajstvo

Zvýšenie účinnosti a efektívnosti pravidiel riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia má priniesť nový zákon z dielne Ministerstva financií (MF) SR.

Bratislava 12. decembra (TASR) -  Ide najmä o riešenie problémov pri dvojitom zdanení firiem. Zákon o pravidlách riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia podpísal prezident SR Andrej Kiska.
      "Jedným z najväčších problémov, ktorým daňové subjekty pôsobiace cezhranične v súčasnosti čelia, je dvojité zdanenie. Pravidlá riešenia sporov týkajúcich sa dvojitého zdanenia už existujú, nie vždy však vedú k uspokojivému riešeniu dvojitého zdanenia," upozornilo MF SR, podľa ktorého je potrebné ich zlepšiť, najmä pokiaľ ide o prístup daňových subjektov k nim, oblasť, ktorú zastrešujú, ich včasnosť a nezvratnosť.
      Novou právnou normou sa do slovenskej legislatívy prenesie európska smernica, ktorá dáva návod a postupy, ako riešiť vzniknuté spory v medzinárodnom zdaňovaní. "Tradičné metódy riešenia sporov o zamedzení dvojitého zdanenia už nie celkom zodpovedajú zložitosti a rizikám súčasného globálneho daňového prostredia," zdôvodnil rezort.
      V zákone sa ustanovujú pravidlá riešenia sporov, ktorých zámerom je najmä zamedzenie dvojitého zdanenia a zachovanie s tým súvisiacich práv dotknutých daňových subjektov. Právna norma sa zameriava na daňové subjekty, najmä na podniky a spoločnosti, ako hlavné zainteresované strany, ktorých sa situácie zdanenia dotýkajú.
      "Transponovaná smernica, a teda aj návrh zákona, vychádza z platných pravidiel arbitrážneho procesu, avšak rozširuje sa jeho pôsobnosť aj na oblasti, na ktoré sa v súčasnosti nevzťahuje, a pridáva vykonávacie prvky zamerané na riešenie hlavných zistených nedostatkov v súvislosti s vykonávaním a účinnosťou pravidiel riešenia sporov," priblížilo ministerstvo.
      Hlavným cieľom je tak zvýšenie účinnosti a efektívnosť pravidiel riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia. "Účinné pravidlá riešenia sporov týkajúcich sa zdanenia celkovo zlepšia podnikateľské prostredie v Európskej únii, respektíve mimo neho, a podporia investície, rast a zamestnanosť. Predložený návrh zákona taktiež povedie k väčšej istote a predvídateľnosti pre daňové subjekty, a tým poskytne stabilnejší a istejší základ pre obchodovanie a prijímanie investičných rozhodnutí," očakáva ministerstvo.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov