Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Pluralitu zdravotných poisťovní si želá 85 % opýtaných

Kategória: Spravodajstvo

Prieskum realizovali uplynulý týždeň na vzorke tisíc respondentov. Oproti septembrovému prieskumu podpora plurality zaznamenala nárast o štyri percentá.

Správa "PRIESKUM: Pluralitu zdravotných poisťovní si želá 85 % opýtaných", rozšírená o vyjadrenie ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej v poslednom odseku.

BRATISLAVA 27. februára (SITA) - Vláda pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku neberie ohľad na názory občanov. Myslí si to Združenie zdravotných poisťovní (ZZP). Svoje tvrdenie deklaruje na prieskume, ktorý realizovala spoločnosť TNS uplynulý týždeň. Podľa jeho výsledkov si zachovanie viacerých zdravotných poisťovní želá až 85 % oslovených respondentov. Oproti septembrovému prieskumu podpora plurality zaznamenala nárast o štyri percentuálne body. "Vládu pacient nezaujíma. Je to preto, lebo pacient, poistenec, občan, klient nechce systém jednej štátnej poisťovne," uviedla prezidentka ZZP Katarína Kafková.

Vláde vyčíta, že nepredložila právnu analýzu a ekonomické parametre k unitárnemu systému a rovnako tak neotvorila diskusiu, aké výhody či nevýhody majú jednotlivé systémy verejného zdravotného poistenia. "Sme pár dní, možno týždňov, pred zverejnením zákona o vyvlastňovaní. Verejnosť stále nepočula, prečo je niečo, čo odborníci spochybňujú, pre nich výhodné a ani ako chcú štátni manažéri ušetriť desiatky až stovky miliónov eur, ktoré za vyvlastnenie zaplatia bežní ľudia," uviedla Kafková. Zároveň sa pýta, kde chce vôbec vláda vziať odhadovaných 200 až 600 mil. eur na vyvlastnenie, ktoré je podľa nej jedinou možnosťou, ako štát môže získať súkromné poisťovne, pretože tie stále trvajú na tom, že z trhu odísť neplánujú. Podotýka pritom, že odhady združenia, koľko bude vyplatenie poisťovní stáť, bolo pôvodne vyššie, nakoľko v ňom zohľadnili i možné arbitráže. Presnú sumu však neuviedla.

Postup vlády pri zavádzaní jednej poisťovne označila Kafková za hazard s peniazmi daňových poplatníkov, ktorí by ich na základe prieskumu radšej investovali do rekonštrukcie slovenských nemocníc, takúto možnosť by si zvolilo 73 % opýtaných. Zo všetkých respondentov si vyvlastnenie želalo len 10 % z nich. "Toto reálne trápi pacienta, ktorý si uvedomuje, že ide o peniaze, ktoré tak ľahko do zdravotníctva nad rámec súčasných možností nepritečú," upozornila Kafková. Prieskum realizovala spoločnosť TNS na vzorke tisíc respondentov. Uskutočnil sa od 15 do 22. februára.

"Ja sa hlavne veľmi teším, že sa všetci skladáme v dostatočnej miere na zdravotné poistenie na to, aby zdravotné poisťovne na tú istú tému pomaly každý deň robili prieskum. Možno by som privítala, keby urobili prieskum u seba doma, prečo tento rok bolo tak veľa ľudí podvodne prepoistených práve do súkromných zdravotných poisťovní," uviedla na margo prieskumu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Na tému jednej zdravotnej poisťovne dodala, že celý proces ide podľa plánu. "V najbližších dňoch bude vyhlásené verejné obstarávanie na subjekt, ktorý by stanovil cenu zdravotných poisťovní," povedala Zvolenská. Transformačný zákon by mal podľa nej uzrieť svetlo sveta v najbližších dňoch. "Je to vo finálnom štádiu. Táto legislatívna norma je pripravená z môjho hľadiska veľmi kvalitne a bude v najbližších dňoch zverejnená," zakončila ministerka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov