Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Neplatenie odvodov ovplyvní negatívne nárok na výšku dávok zamestnanca

Kategória: Spravodajstvo

Stalo sa bežnou praxou, že zamestnávateľ dá pracovníkovi minimálnu mzdu a ďalšiu sumu mu vyplatí "na ruku". Umelé znižovanie vymeriavacieho základu zo strany zamestnávateľa, ako dnes informovali predstavitelia Sociálnej poisťovne (SP), negatívne ovplyvní výšku sociálnych dávok zamestnanca.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Stalo sa bežnou praxou, že zamestnávateľ dá pracovníkovi minimálnu mzdu a ďalšiu sumu mu vyplatí "na ruku". Umelé znižovanie vymeriavacieho základu zo strany zamestnávateľa, ako dnes informovali predstavitelia Sociálnej poisťovne (SP), negatívne ovplyvní výšku sociálnych dávok zamestnanca. 
      Prihlásiť zamestnanca v Sociálnej poisťovni je povinný jeho zamestnávateľ, ktorý musí taktiež vykazovať vymeriavací základ zamestnanca a odvádzať za neho poistné na sociálne poistenie. V prípade umelého znižovania to má negatívny dopad na nemocenské a dôchodkové dávky, ako aj na poskytovanie pôžičiek. V neposlednom rade to znamená aj nízke, prípadne žiadne odvody do II. piliera.
      Ak zamestnávateľ vôbec neprihlásil zamestnanca do registra poistencov a ak si zamestnanec uplatní nárok na nemocenskú dávku, prešetruje sa vznik pracovného pomeru. Ak sa preukáže jeho vznik – dávka sa prizná, avšak oddiali sa vydanie rozhodnutia a výplata. V prípade, že sa nepreukáže jeho vznik – nie je nárok na nemocenskú dávku. V prípade, že zamestnávateľ priznal poisťovni iba časť mzdy zamestnanca, sa dávka vypočíta zo zníženej sumy.
      Aby zamestnanci predchádzali dôsledkom nižších alebo žiadnych dávok a dôchodkom, pracovníci SP odporúčajú zamestnancom kontrolovať plnenie povinností ich zamestnávateľov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.