Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Funkcionárov teplární stíhajú za podozrivý predaj emisií

Kategória: Spravodajstvo

Nominanti SNS vo vedení Trnavskej teplárenskej predávali emisie výrazne pod cenu. Polícia už začala voči nim trestné stíhanie.

BRATISLAVA 13. júla (SITA) - Trnavská teplárenská mohla podľa denníka SME stratiť nevýhodným predajom emisných kvót viac než milión eur. Nominanti Slovenskej národnej strany (SNS) predávali za prvej Ficovej vlády emisie výrazne pod cenu. V niektorých prípadoch za polovicu ba aj štvrtinu ich trhovej hodnoty, uvádza SME. Polícia už tento týždeň začala trestné stíhanie voči vtedajším členom predstavenstva Ivanovi Gabrielovi a Petrovi Hurtíkovi, ktorých podpisy sú na sporných zmluvách. Pri predaji nechránili verejný záujem a nezohľadnili dostupné informácie, píše polícia v uznesení o začatí trestného stíhania.

Hurtík, ktorý sa na post šéfa podniku znovu dostal cez konkurz len minulý mesiac, oznámil, že kvôli kauze zloží funkciu. Odchod zdôvodňuje úmyslom očistiť svoje meno a preukázať, že spolu s Gabrielom nechceli poškodiť tepláreň, uvádza SME. O trestnom stíhaní vraj nevedel ani Hurtík a ani Branislav Bačík, šéf Fondu národného majetku (FNM), ktorý tepláreň vlastní. Denník SME však tvrdí, že má kópiu listu, ktorým vo februári 2012 informovala vyšetrovateľka Eva Kurrayová Trnavskú teplárenskú o začatí trestného stíhania neznámeho páchateľa vo veci pochybného predaja emisií.

Počas rokov 2008 až 2010 predala trnavská tepláreň 155 tis. ton emisných povoleniek bratislavskej spoločnosti WMJ Company za 1,1 mil. eur, uvádza SME. Policajti pod Kurrayovej vedením zistili, že k emisným kvótam za výhodné ceny sa cez WMJ Company dostal energetický gigant ČEZ. V ten istý deň ako WMJ kúpila emisné kvóty za 2,97 eura, ich predala ČEZu za 8,20 eura. Polícia sa k prípadu ďalej nevyjadruje vzhľadom na štádium a priebeh vyšetrovania.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.