Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

ECB by teoreticky mohla nakupovať dlhopisy členských štátov eurozóny

Kategória: Spravodajstvo

Európska centrálna banka (ECB) by teoreticky mohla nakupovať dlhopisy členských štátov eurozóny, ak sa hospodárska situácia regiónu, ktorý zaviedol euro, ešte zhorší, vyhlásil to člen predstavenstva ECB Yves Mersch v pondelok (10.11.) neskoro večer na podujatí v nemeckom Herrenbergu. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Herrenberg 11. novembra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) by teoreticky mohla nakupovať dlhopisy členských štátov eurozóny, ak sa hospodárska situácia regiónu, ktorý zaviedol euro, ešte zhorší, vyhlásil to člen predstavenstva ECB Yves Mersch v pondelok (10.11.) neskoro večer na podujatí v nemeckom Herrenbergu. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.
      Eurozóna aj jej najväčšia ekonomika Nemecko totiž stratili dynamiku a regiónu hrozí recesia.
      Ak sa situácia ešte zhorší, potom bude musieť ECB zvážiť všetky možnosti z hľadiska rizík aj ich uskutočniteľnosti, limity nástrojov, ktoré má k dispozícii, aj ich efektívnosť, domnieva sa Mersch. Pripomenul, že na budúci týždeň spustí ECB nákup cenných papierov krytých aktívami (Asset Backed Securities, ABS), aby pomohla vytvoriť komerčným bankám priestor na nové úvery.
      Centrálna banka eurozóny začala v októbri nakupovať tzv. kryté dlhopisy (Covered Bonds) v rámci opatrení na podporu hospodárstva, ktoré majú zabrániť návratu recesie do regiónu. Cieľom tohto kroku je povzbudiť banky v menovej únii, aby začali poskytovať viac úverov, a to najmä malým a stredným podnikom, a pomohli tak ekonomike udržať a zrýchliť rast.
      Mersch v pondelok vo svojom prejave označil ekonomickú situáciu v eurozóne za "kritickú".
      "Rast (hospodárstva) je slabý a inflácia je nezvyčajne nízka," vyhlásil. "Ekonomika stratila dynamiku," dodal.
      ECB minulý týždeň ponechala kľúčové úrokové sadzby na rekordne nízkej úrovni. Banka si "urobila prestávku", aby zistila, aký vplyv mali jej doterajšie stimuly na ekonomiku.
      Európska komisia minulý týždeň vo svojej prognóze znížila odhad rastu hospodárstva eurozóny v roku 2015 na 1,1 % z 1,7 %, ktoré očakávala v májovej prognóze. A skresala smerom nadol aj odhad inflácie v nasledujúcom roku na 0,8 % z pôvodných 1,2 %.
      Mersch tiež zopakoval výzvu centrálnej banky vládam v eurozóne, aby podnikli potrebné kroky a zaviedli reformy, ktoré zastavia pokles a pomôžu oživiť ekonomiky v regióne.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.