Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Dôvera v českú ekonomiku opäť klesla

Kategória: Spravodajstvo

Celková dôvera v českú ekonomiku sa v júli podľa údajov českého štatistického úradu znížila v medzimesačnom aj medziročnom porovnaní.

 

 

 

PRAHA 24. júla (SITA, MEDIAFAX) - Celková dôvera v českú ekonomiku sa v júli medzimesačne opäť znížila, a to o 1,6 bodu. Informoval o tom v utorok český štatistický úrad (ČSÚ). Medzi podnikateľmi sa dôvera v ekonomiku zvýšila v obchode a v stavebníctve, vo vybraných službách a v priemysle klesla. Dôvera spotrebiteľov sa medzimesačne zvýšila. V porovnaní s hodnotou v júli 2011 je súhrnný indikátor dôvery nižší.

V priemysle sa v júli hodnotenie súčasnej celkovej ekonomickej situácie znížilo. Hodnotenie súčasného celkového dopytu sa nezmenilo, hodnotenie zahraničného dopytu sa znížilo. Respondenti očakávajú do troch najbližších mesiacov pokles tempa výrobnej činnosti a tiež tempa zamestnanosti. V stavebných podnikoch sa hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie v júli zvýšilo. Zlepšila sa aj celková dôvera v sektore, je však stále nižšia ako pred rokom.

V obchode sa hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie oproti júnu zlepšilo a medzimesačne sa zvýšila celková dôvera v odvetví, v medziročnom porovnaní však bola nižšia. Vo vybraných odvetviach služieb sa v júli dôvera celkovo znížila medzimesačne aj v medziročnom porovnaní.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa v júli medzimesačne zvýšil, v medziročnom porovnaní je ale naďalej nižší. Obavy spotrebiteľov zo zhoršenia celkovej ekonomickej situácie aj zo zhoršenia vlastnej finančnej situácie pre nasledujúcich dvanásť mesiacov sa v júli mierne znížili. Podiel respondentov, ktorí očakávajú zvýšenie nezamestnanosti, sa takmer nezmenil. Úmysel sporiť klesol.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.