Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Daniari majú pripraviť kritériá pre nový rating do konca marca

Kategória: Spravodajstvo

Finančné riaditeľstvo SR má podľa pripraveného harmonogramu zavedenia ratingu daňovníkov predložiť do konca tohtoročného marca na poradu vedenia ministerstva financií komplexný návrh štruktúry a kritérií ratingu.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Zmeny zákonov potrebné na zvedenie nového hodnotenia daňovníkov od začiatku budúceho roka by mali byť pripravené do konca júla tohto roka. Vyplýva to z návrhu na zavedenie systému hodnotenia daňových subjektov, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda Roberta Fica. Podľa pripraveného harmonogramu by pritom malo Finančné riaditeľstvo SR predložiť komplexný návrh štruktúry a kritérií ratingu daňových subjektov na poradu vedenia ministerstva financií do konca tohtoročného marca.

Nový nezávislý a objektívny rating daňovníkov by mal podľa zámeru ministerstva predstavovať nástroj na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností a zvýšenie právnej istoty v obchodných vzťahoch. "Je to sprehľadnenie podmienok na trhu. Daňový rating má hovoriť aj o finančnej kondícii spoločnosti, o jej platobnej schopnosti," uviedol koncom minulého roka pre agentúru SITA minister financií Peter Kažimír. Nový systém hodnotenia daňovníkov by sa pritom podľa ministra financií mohol využiť aj pri verejných obstarávaniach.

Výsledok hodnotenia daňových subjektov v podobe určeného stupňa ratingu bude podľa zámerov rezortu financií verejne dostupnou informáciou. Za účelom dosiahnutia očakávaných efektov budú daňové subjekty podľa ministerstva povinne uvádzať stupeň dosiahnutého hodnotenia na účtovných dokladoch. Rating by mala finančná správa zostavovať raz ročne, a to do 90 dní od termínu na podanie daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb a fyzických osôb, resp. od predĺženého termínu.

Celkovo by mala Finančná správa SR v rámci hodnotenia daňovníkov brať do úvahy finančnú stabilitu, daňovú spoľahlivosť a donorstvo. "Alternatívne prichádza do úvahy aj atribút splnenia podmienok osobného postavenia uchádzačov o verejné obstarávanie," uvádza rezort financií. Podnikateľské prostredie nebude implementáciou tohto opatrenia podľa ministerstva financií zaťažené potrebou plnenia dodatočných povinností administratívneho či finančného charakteru. "Stupeň dosiahnutého ratingu bude určovať Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky na základe informácií, ktoré má k dispozícii," konštatuje rezort.

Nové hodnotenie bude mať pritom za následok diferencovaný prístup správcu dane voči subjektom v závislosti od stupňa dosiahnutého ratingu. "Výhody budú vo forme nadštandardných služieb, alebo naopak, využitie inštitútov sprísneného dohľadu, skladania zábezpeky, atď.," spresňuje ministerstvo financií.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.