Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Ceny nehnuteľností u nás klesli, v iných krajinách aj rástli

Kategória: Spravodajstvo

Zatiaľ čo v Rakúsku vlani ceny domov a bytov klesli, v Českej republike sa ceny znížili len nepatrne a v Maďarsku mierne vzrástli.

 

 

 

BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Zatiaľ čo na Slovensku ceny nehnuteľností určených na bývanie pokračovali v poklese aj v roku 2011, v rámci Európskej únie sa našli aj krajiny, v ktorých ceny domov a bytov v minulom roku rástli. Ako sa ďalej uvádza v analýze Poštovej banky, predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy, kde stále badať príznaky realitnej bubliny, v poslednom období pokukujú aj po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. Zatiaľ čo v Rakúsku vlani ceny klesli o 4,7 %, v Českej republike sa ceny domov a bytov znížili len nepatrne a v Maďarsku dokonca mierne vzrástli.

Medziročne u nás ceny poklesli o 2 %, no dvojciferný pokles si vlani pripísali podľa analýzy Poštovej banky ceny bytov a domov v Rumunsku a Írsku, teda o 14,3 %, resp. o 14 %. Práve Írsko sa pre krízu na realitnom trhu dostalo do problémov, ktoré neskôr pomáhali hasiť krajiny eurozóny prostredníctvom pôžičky z eurovalu. "Zelený ostrov dodnes trápia tzv. domy duchov. Z viac ako pól milióna obydlí, ktoré boli postavené v čase realitného boomu, aj dnes asi 300 tisíc zíva prázdnotou," uvádza sa v analýze Poštovej banky.

Podobné problémy sprevádzajú aj Španielsko. V tejto dovolenkovej destinácii poklesli vlani ceny medziročne o 7,4 %. Na druhej strane ekonomiky Francúzska či Luxemburska zaznamenali v roku 2011 medziročný nárast cien nehnuteľností o 6 %, resp. o 4,2 %. Tieto krajiny však boli podľa Poštovej banky svedkami medziročného rastu cien nehnuteľností určených na bývanie aj v roku 2010 a v roku 2011 tak tento trend pokračoval.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.