Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zoradiť podľa:

Zoradiť podľa:

Spravodajstvo - Apríl 2014

Súdny dvor EÚ zamietol námietku Londýna voči transakčnej dani

Kategória: Spravodajstvo

Najvyšší súdny tribunál Európskej únie rozhodol, že Veľká Británia v aktuálnej fáze nemôže blokovať záujem skupiny členských štátov spolupracovať pri zavedení dane z finančných transakcií.

MPSVR chce zaviesť dedenie v 2.pilieri aj po kúpe penzie

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo práce chce zaviesť 7-ročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého by pozostalí zdedili po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich ro...

Podnikateľské prostredie malých firiem sa podľa SAMP zhoršilo

Kategória: Spravodajstvo

Tento rok totiž zaplatí malý podnikateľ, resp. živnostník na daniach a odvodoch približne 2,6 tis. eur mesačne, čo je podľa Slovenskej asociácie malých podnikov o osem percent viac ako v minulom roku.

Kolektívna zmluva sa rozšíri na ďalšie stavebné firmy

Kategória: Spravodajstvo

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Integrovaný odborový zväz sa dohodli na rozšírení záväznosti Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre stavebné spoločnosti na roky 2012 až 2015 pre ďalších zamestnávateľov v sektore.

ÚS SR pozastavil časť zákona o elektronických komunikáciách

Kategória: Spravodajstvo

Tridsaťdva opozičných poslancov Národnej rady SR napadá ustanovenia Zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorého musia telekomunikační a internetoví operátori niekoľko mesiacov zálohovať dáta o komunikácii.

Slovenských firiem v daňových rajoch naďalej pribúda

Kategória: Spravodajstvo

Kým za celý rok pribudlo na Slovensku firiem s vlastníkom z daňového raja iba niečo vyše 200, za prvý štvrťrok tohto roka to už bolo 185 spoločností.

Daňové príjmy v Nemecku výrazne vzrástli

Kategória: Spravodajstvo

Výber daní v najväčšej európskej ekonomike sa v marci zvýšil o 7,2 % na 55,4 mld. eur.

Saldokonto si v SP zatiaľ zriadilo 1,1 tisíc SZČO

Kategória: Spravodajstvo

Prostredníctvom Saldokonta si samostatne zárobkovo činné osoby môžu z domova cez internetovú stránku Sociálnej poisťovne sledovať platby poistného a zistiť, či ich majú v poriadku, resp. či majú preplatok alebo nedoplatok.

ČR zvažuje zvýhodnenú sadzbu DPH na lieky a knihy

Kategória: Spravodajstvo

Zavedenie tretej 10-percentnej sadzby dane z pridanej hodnoty od budúceho roka považujú sociálni demokrati za prijateľný kompromis, uviedol premiér Bohuslav Sobotka.

Prvé kontrolné výkazy ukázali tisícky rizikových transakcií

Kategória: Spravodajstvo

Zavedenie kontrolných výkazov k dani z pridanej hodnoty ukázalo daniarom už po krátkom čase stovky podozrivých firiem a tisícky najrizikovejších transakcií. Trestná sadzba pri najzávažnejších daňových trestných činoch sa má pritom zvýšiť.

Rezort financií pripravil zmeny v daňových zákonoch

Kategória: Spravodajstvo

Daňové úrady by mali dostať možnosť vrátiť preverenú časť nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty ešte pred ukončením daňovej kontroly.

Dve percentá z daní môžu zamestnanci darovať do konca mesiaca

Kategória: Spravodajstvo

Dve respektíve tri percentá z daní môže darovať daňovník - zamestnanec v prípade, že za minulý rok zaplatil dane, z ktorých dve alebo tri percentá sú najmenej tri eurá.

SP vybrala od ekonomicky aktívnych o 80,2 mil. eur viac

Kategória: Spravodajstvo

Kým v minulom roku vybrala za január až február od ekonomicky aktívnych osôb 905,2 mil. eur, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo 985,5 mil. eur.

Rast daňového zaťaženia v SR je v rámci OECD jeden z najvyšších

Kategória: Spravodajstvo

Zvýšenie daňového zaťaženia zárobkov v roku 2013 bolo najvýraznejšie v Portugalsku v dôsledku zvýšenia sadzby dane a na Slovensku v dôsledku vyšších sociálnych odvodov zamestnávateľmi, konštatuje Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

SR patrí medzi krajiny s najväčším počtom insolvencií

Kategória: Spravodajstvo

Slabý ekonomický výkon sa podpísal v náraste počtu platobnej neschopnosti o 12 %.

Prezident podpísal zákon o krátkodobom nájme bytu

Kategória: Spravodajstvo

Zákon o krátkodobom nájme bytu má rozvíjať a riešiť súkromné nájomné bývanie pri zachovaní chráneného nájomného bývania a sociálneho nájomného bývania podporovaného štátom.

Mestám a obciam sa zjednoduší správa daní

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo financií SR pripravilo viacero zmien v zákone o miestnych daniach, ktorými reaguje na požiadavky miest a obcí. Tie sú správcami týchto daní. Po novom by sa tak mali spresniť niektoré ustanovenia zákona, ktoré sa v praxi aplikovali nej...

Elektronický prístup k účtu poistenca má v SP 35,7 tis. osôb

Kategória: Spravodajstvo

Občan si podľa Sociálnej poisťovne vďaka tomu môže aj z pohodlia domova skontrolovať, či za neho zamestnávateľ odvádza poistné na sociálne poistenie a z akých vymeriavacích základov.

Poradenstvo pre eurofondy v doprave môže stáť 5 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo dopravy začalo tender na komplexné poradenstvo pri implementácii Operačného programu Doprava na roky 2007 až 2013 a príprave nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v programovom období 2014 až 2020. Poradenské služby ma...

Rast firemných výnosov očakáva na Slovensku 40 % manažérov

Kategória: Spravodajstvo

Za najvýznamnejšiu príležitosť pre rast firiem považuje 46 % respondentov zvýšenie svojho podielu na existujúcich trhoch, teda organický rast tam, kde spoločnosť pôsobí.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.