Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Aktuality

Zoradiť podľa:

Zoradiť podľa:

Spravodajstvo - Január 2011

DR sprístupní vypĺňanie tlačív na webe v prvej polovici februára

Kategória: Spravodajstvo

Aplikácia na vyplnenie tlačív na internete umožňuje používateľom vyplniť daňové priznanie prostredníctvom interaktívneho webového formulára, jeho tlač, pričom má zapracované aj riadkové kontroly.

Bratislavské letisko chce ministerstvo dlhodobo prenajať

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo dopravy navrhuje vláde schváliť dlhodobý prenájom bratislavského letiska formou koncesie na 20 až 30 rokov, pričom štát zostane naďalej jeho vlastníkom. Malé letiská plánuje rezort dopravy odovzdať regionálnym samosprávam do konca rok...

Daň z nehnuteľností v tomto roku poklesla priemerne o 0,08 %

Kategória: Spravodajstvo

Výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina označil za prekvapujúce, že samosprávy už štvrtý rok za sebou nezvýšili dane z nehnuteľností a to i napriek skutočnosti, že im kvôli kríze klesli príjmy z podielových daní.

Daňové úrady predlžujú otváracie hodiny

Kategória: Spravodajstvo

Daňové úrady budú v posledný týždeň, počas ktorého je možné podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, otvorené dlhšie. Do konca týždňa do 18:00 hod a v pondelok 31. januára do 19:00 hod.

Mimovládne organizácie navrhujú predaj z dvora pre nepotraviny

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend a Farmárskeho fóra by sa malo zvážiť rozšírenie predaja z dvora aj na „nepotraviny“, teda na akýkoľvek tovar či služba, ktorú vie usadlosť alebo farma na vidieku priamo poskytnúť.

Nehnuteľnosť či autá je potrebné priznať do konca januára

Kategória: Spravodajstvo

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za minulý rok, ako aj na daňové priznanie k dani z nehnuteľností, majú daňovníci posledný týždeň.

Ceny potravín v tomto roku pravdepodobne porastú

Kategória: Spravodajstvo

Podľa ministra Simona nesú čiastočnú vinu za rast cien aj obchodné reťazce, ktoré si na potraviny nasadzujú príliš vysokú maržu. Potravinári vinia aj nepriaznivé počasie, nevylučujú ani vplyv špekulácií na komoditných trhoch.

Podnikatelia nechcú trojtisícový limit na bezhotovostné platby

Kategória: Spravodajstvo

Zámer ministerstva financií zaviesť povinné bezhotovostné platby v obchodnom styku pri úhradách prevyšujúcich 3 tis. eur narazil na kritiku podnikateľov či Ministerstva spravodlivosti SR.

Vysokoškoláci od apríla asi nebudú platiť odvody

Kategória: Spravodajstvo

Premiérka Iveta Radičová sľúbila študentom zmeny v novele zákona o zdravotnom poistení, podľa ktorej si od januára musia vysokoškoláci nad 26 rokov a doktorandi nad 30 rokov sami platiť zdravotné odvody.

Vlaňajšie príjmy nad 2 013 eur je potrebné priznať

Kategória: Spravodajstvo

Daňovníci si pri podávaní daňových priznaní môžu uplatniť základnú nezdaniteľnú časť základu dane za minulý rok vo výške 4 025,70 eura a rovnako v tomto roku ešte aj nezdaniteľnú časť základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové...

Zúčtovanie za tento rok už možno vykonajú poisťovne

Kategória: Spravodajstvo

V novele zákona o zdravotných poisťovniach to opätovne navrhuje poslankyňa parlamentu Katarína Cibulková (SDKÚ-DS).

Český premiér podporil jednotnú 19-percentnú sadzbu DPH

Kategória: Spravodajstvo

Zjednotenie sadzieb DPH na 19 % je systémové a najčistejšie možné riešenie, tvrdí Petr Nečas. ČR má v súčasnosti 10- a 20-percentnú sadzbu DPH. Ich zjednotenie na 19 % navrhuje ministerstvo práce ako jeden z nástrojov na financovanie plánovanej dô...

Sulíkov návrh zrušiť odpisy je podľa rezortu financií zaujímavý

Kategória: Spravodajstvo

Návrh predsedu parlamentu a strany SaS Richarda Sulíka zrušiť odpisy, tak ako sa v súčasnosti uplatňujú, je podľa ministerstva financií zaujímavý. Rezort však zatiaľ podobnú úpravu nemá v legislatívnom pláne.

Bratislavský kraj si udrží náskok pred zvyškom Slovenska

Kategória: Spravodajstvo

Bratislavský kraj vykazuje dlhodobo najvyšší podiel na vytvorenom hrubom domácom produkte Slovenska. Ten by si mal udržať aj naďalej, avšak poradie v ďalších regiónoch môže zamiešať hospodárska kríza či nové zahraničné investície.

Štát v minulom roku vybral na daniach takmer 8 mld. eur

Kategória: Spravodajstvo

Daňové príjmy štátu v minulom roku dosiahli viac ako 7,962 mld. eur a rozpočtovanú úroveň tak ku koncu decembra naplnili na 99,54 %.

Výdavky samospráv rástli v minulom roku rýchlejšie ako príjmy

Kategória: Spravodajstvo

Celkové príjmy samospráv za tri štvrťroky vlaňajška vzrástli medziročne o viac ako 9,7 %, kým ich výdavky v rovnakom období stúpli o viac ako 13,2 %.

Nadobudnutie nehnuteľnosti je potrebné priznať do konca mesiaca

Kategória: Spravodajstvo

Daňové priznanie k dani z nehnuteľností podávajú tie fyzické a právnické osoby, ktorým k 1. januáru 2011 pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku.

Daň z motorových vozidiel je potrebné zaplatiť do konca mesiaca

Kategória: Spravodajstvo

Tlačivá daňových priznaní sú daňovníkom k dispozícii na daňových úradoch ako aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva SR.

Minimálne odvody pre SZČO od januára stúpli

Kategória: Spravodajstvo

Dôvodom je zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu a zvýšenie sadzby poistného do rezervného fondu z 2 % na 4,75 % vymeriavacieho základu.

Rezort financií pripravil opatrenia na elimináciu podvodov s DPH

Kategória: Spravodajstvo

Doterajšie snahy a nástroje na elimináciu daňových podvodov, a to predovšetkým podvodov v oblasti dane z pridanej hodnoty, sú podľa Ministerstva financií SR nedostatočné.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.