Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci zaistili falzifikáty pracích práškov a ...

  Nitrianski colníci v krátkom čase opäť zaistili pracie prostriedky a aviváž, pri ktorých je podozrenie, že ide o falzifikáty. V tomto prípade bolo zaistených 294 balení tekutého pracieho prostriedku označeného ako Ariel a 117 balení aviváže pod názvom Lenor.

 • !!! Registrujte sa !!!

  Asi 13 500 firiem, platcov DPH, stále nekontaktovalo finančnú správu. Nemôže teda komunikovať elektronicky a splniť zákon, ktorý vstúpil do platnosti pred dvoma týždňami. Koncom roka bolo takýchto firiem cca 15 000.

 • SEPA - Single Euro Payments Area

  Aj finančná správa je súčasťou európskeho projektu SEPA – od februára 2014 bude preto potrebné v rámci platieb pre finančnú správu zadávať číslo účtu v tvare IBAN. Nový tvar čísla účtu v sebe zahŕňa identifikáciu krajiny, banky aj čísla účtu.  

 • SEPA - Single Euro Payments Area

  Aj finančná správa je súčasťou európskeho projektu SEPA – od februára 2014 bude preto potrebné v rámci platieb pre finančnú správu zadávať číslo účtu v tvare IBAN. Nový tvar čísla účtu v sebe zahŕňa identifikáciu krajiny, banky aj čísla účtu.

 • Colný úrad má novú hovorkyňu

  Colný úrad Žilina má od 1. 1. novú hovorkyňu.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

4/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
4/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
4/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 8.6149
CZK 27.502
GBP 0.8243
CHF 1.2175
JPY 141.57
USD 1.3855
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 297 EUR
1 010 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 297 EUR
1 010 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
945 EUR
741 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
910 EUR
723 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
921 EUR
742 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
875 EUR
695 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
914 EUR
705 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
816 EUR
656 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
931 EUR
732 EUR