Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Pašerák zaútočil na colníka

  Colníci z Michaloviec v spolupráci s políciou zadržali v Kráľovskom Chlmci (okr. Trebišov) páchateľa, ktorý nelegálne prepravoval 142 000 cigariet. Tie neboli označené slovenskými kontrolnými známkami. Pri zásahu sa colníci nevyhli streľbe, nakoľko pašerák zaútočil na colníka a následne sa snažil v aute ujsť. Finančný únik predstavuje 20 388,360 eur.

 • Pomôcka pre podnikateľov

  Finančná správa pripravila pre podnikateľov pomôcku. Ide o odporučený vzor tlačiva, ktoré poslúži platcom DPH pri vedení a doručovaní záznamov o aute, ktoré si kúpili v EÚ a používajú ho na podnikanie. Platitelia dane tak budú mať jednoduchšiu prácu pri jeho zostavovaní. Vzor je k dispozícii na www.financnasprava.sk.

 • Obmedzenie prevádzky na PCÚ Dobrá Terminál komb...

  Na Pobočke colného úradu Dobrá, Terminál kombinovanej dopravy, bude čiastočne obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia distribúcie elektriny.

 • Po zásahu daňovej kobry hrozia ďalším osobám vy...

  Opäť sa ukázala účinnosť daňovej kobry, ktorá zasahovala v ďalších prípadoch daňovej trestnej činnosti a v tejto práci bude pokračovať. Efektívnou spoluprácou Finančnej správy s Policajným zborom tak dochádza k odhaleniu nových, ale aj starších prípadov a ochrane štátneho rozpočtu, teda peňazí nás všetkých.

 • Lepšia ochrana verejnosti pred nebezpečnou rádi...

  Špeciálne upravené vozidlo na zisťovanie jadrových a rádioaktívnych materiálov dostal dnes do svojej správy Colný úrad Žilina. Ide o dar amerického ministerstva energetiky a jeho celková hodnota je približne 100-tisíc dolárov (74-tisíc eur).

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

6/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
6/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
6/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.8838
CZK 27.246
GBP 0.70905
CHF 1.0457
JPY 136.63
USD 1.11
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 408 EUR
1 115 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 408 EUR
1 115 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 017 EUR
782 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
947 EUR
751 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
987 EUR
765 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
924 EUR
741 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
974 EUR
745 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
873 EUR
706 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
1 017 EUR
774 EUR