Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Finančná správa na leteckých dňoch

  Už o týždeň bude aj finančná správa na 3. ročníku prestížneho medzinárodného podujatia SIAF. Je to najväčšia letecká udalosť roka na Slovensku a FS je jedným z partnerov. Na svojom stanovišti statických ukážok predvedieme divákom atraktívnu techniku.

 • Preverili sme reštaurácie v bratislavskom Staro...

  Viac ako polovica reštaurácií a pubov v bratislavskom Starom meste nedodržiava zákon o elektronickej registračnej pokladni. Včera kontrolóri finančnej správy preverili 33 podnikov – chyby našli v 18 prevádzkach.

 • Aktualizované zoznamy

  Viac ako 5 500 subjektov dlhuje na daniach a cle miliardy eur. Finančná správa ich každoročne zverejňuje na svojej stránke.

 • Preverili sme cukrárne či kúpaliská v Nitre

  Každá druhá cukráreň či kaviareň v Nitre nevydáva zákazníkom správne bločky za nákup. V júni kontrolóri finančnej správy preverili 75 podnikov – chyby našli v 43 prevádzkach. Počas akcie udelili pokuty v celkovej výške 12 470 eur.

 • Obmedzenie prevádzky na PCÚ Ubľa

  Na Pobočke colného úradu Ubľa je obmedzená prevádzka z dôvodu vykonávania rekonštrukčných prác na cestnom hraničnom priechode.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

4/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
4/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
4/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.7053
CZK 27.454
GBP 0.7159
CHF 1.0338
JPY 129.36
USD 1.0824
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 399 EUR
1 109 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 399 EUR
1 109 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 005 EUR
776 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
939 EUR
746 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
979 EUR
756 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
920 EUR
734 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
967 EUR
745 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
871 EUR
704 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
1 004 EUR
766 EUR