Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci tiež pomáhajú pri povodniach

  Viac ako 3 000 colníkov pomôže zvládnuť aktuálnu situáciu, ktorú spôsobujú povodne. Taktiež sú pripravení pomáhať pri odstraňovaní škôd, ktoré spôsobil vodný živel. Rozhodol o tom prezident finančnej správy František Imrecze.

 • Kriminálny úrad zadržal rozbil gang drogových d...

  Colníci spolu s políciou zaistili drogy aj s dílermi. Pervitín a marihuanu distribuovali v okolí Nových Zámkov.

 • V spaľovni skončil tovar za viac ako milión eur

  Takmer 34 000 kusov tovaru s falošnými ochrannými známkami skončilo v certifikovanej spaľovni. Ak by sa tento tovar dostal na trh a bol predávaný ako originálne produkty, majiteľom ochranných známok by vznikla škoda 1 045 000,- eur.

 • Colníci ukážu svoje schopnosti

  Colníci kynológovia so psami, služobné autá či vzorky pašovaného tovaru. Aj na tieto ukážky sa môžu tešiť návštevníci Dňa ozbrojených a záchranných zložiek. Jubilejný 10. ročník tohto podujatia bude zajtra 7. júna na letisku v Prievidzi.

 • Na DPH sme vybrali o 50 miliónov eur viac oprot...

  Plnenie príjmov štátneho rozpočtu z DPH k 31. 5. 2013 je vo výške 102,9%. Skutočné príjmy sú o viac ako 50 miliónov vyššie ako plánované.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

5/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
6/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
5/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.7568
CZK 27.463
GBP 0.7124
CHF 1.0344
JPY 135.36
USD 1.0896
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 404 EUR
1 111 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 404 EUR
1 111 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 008 EUR
780 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
944 EUR
745 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
982 EUR
762 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
920 EUR
738 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
969 EUR
746 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
868 EUR
705 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
1 010 EUR
771 EUR