Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Slovensko má najmenej nelegálnych cigariet v EÚ

  Finančná správa je v boji proti nelegálnemu obchodu s cigaretami úspešná. Podiel takýchto cigariet na našom trhu každoročne klesá a v minulom roku sme sa dostali na 0,8%, čo je najmenej z krajín EÚ.

 • 91 200 cigariet v autobuse

  Colníci z Michaloviec s pomocou služobného psa zaistili 91 200 kusov cigariet v autobuse na hraničnom priechode Vyšné nemecké. Únik na cle a daniach v tomto prípade predstavuje 12 370,18 eur.

 • Daňový úrad v Komárne je opäť otvorený

  Pobočky daňového úradu Nitra v Komárne a Štúrove sú od dnešného rána opäť v štandardnej prevádzke.

 • Aj pracovníci finančnej správy zaistia bezpečno...

  O bezpečnosť prezidentov počas 18. Summitu prezidentov krajín strednej Európy sa bude starať aj špeciálny tím colníkov s mobilným röntgenom. Colníci ho už v týchto chvíľach skúšajú na hrade, kde bude umiestnený počas celého podujatia.

 • Medzinárodnú spoluprácu v boji proti únikom DPH...

  Colníci zo Slovenska, Česka a Rakúska sa spojili a kontrolovali na hraničných priechodoch kamióny. Akcia pod názvom „INDAGO“ bola zameraná na podvody s komoditami. Slovenskí colníci skontrolovali takmer 6 000 dopravných prostriedkov a zistili 89 porušení predpisov.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

3/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
4/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
3/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.7324
CZK 27.473
GBP 0.7328
CHF 1.0439
JPY 130.02
USD 1.0845
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 397 EUR
1 101 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 397 EUR
1 101 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 005 EUR
771 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
937 EUR
746 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
975 EUR
756 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
922 EUR
732 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
962 EUR
742 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
869 EUR
697 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
994 EUR
762 EUR