Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci zaistili nelegálny lieh

  Košickí colníci zaistili vďaka policajnej „naháňačke“ nelegálny lieh. Vodič motorového vozidla Volkswagen Sharan s poľskou štátnou poznávacou značkou havaroval dnes pri obci Smižany (okres Spišská Nová Ves). Pri nehode bol zistený náklad vozidla – neznáma tekutina, pri ktorej bolo podozrenie, že by mohlo ísť o lieh alebo minerálny olej.

 • Kriminálny úrad finančnej správy odhalil pašéra...

  Colníci zaistili viac ako 245 000 kusov nelegálnych cigariet. Dňa 19. 4. 2013 vo večerných hodinách vykonali colníci v Bajanoch (okres Michalovce) domovú prehliadku a zhabali nelegálne pašované cigarety. Zásahová jednotka zadržala muža (57) a ženu (55) - majiteľov domu, ktorí ukryli 1 226 kartónov cigariet vo svojej spálni. Nelegálne cigarety, určené pre slovenský, trh boli 10 rôznych značiek.

 • Školenie colníkov v oblasti služobnej kynológie...

  Približne 40 špecialistov na kynológiu, psovodov a inštruktorov výcviku sa stretne v dňoch 22. až 26. apríla v Tatranskej Lomnici. Okrem slovenských colných kynológov sa na školení zúčastnia aj ich kolegovia z USA, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Českej republiky.

 • Kriminálny úrad finančnej správy zlikvidoval ne...

  Colníci zaistili viac ako 2 000 000 nelegálnych cigariet. Dňa 16. 4. 2013 rozbili colníci v Trsticiach (okres Galanta) organizovanú skupinu nelegálnych výrobcov cigariet. Zásahová jednotka zadržala šiestich mužov zo Západného Slovenska vo veku 31 – 58 rokov priamo pri výrobe a spustených strojoch.

 • Čestná jednotka finančnej správy na Donovaloch

  Čestná jednotka finančnej správy na Donovaloch.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

7-8/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
9/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
7-8/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.137
CZK 27.022
GBP 0.7345
CHF 1.0903
JPY 134.98
USD 1.1229
zobraziť všetky