Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Spoločný seminár k transferovému oceňovaniu

  Umiestňovať zisky v krajinách, kde je zjednodušený daňový režim je celoeurópskym problémom. Kontrolóri a metodici finančnej správy diskutovali o tejto téme v rámci seminára OECD.

 • Kontroly elektronických registračných pokladní ...

  Kontrolóri finančnej správy si počas leta posvietia na hudobné festivaly. Kontroly zamerajú na pokladničné bločky či okolkovaný alkohol.

 • Pravidlá pre posielanie balíkov

  Nakupovanie cez internet z USA alebo Číny je stále veľmi obľúbené. Tisíce zásielok z krajín mimo Európskej únie musia prejsť každý mesiac colným konaním. Zásielky prichádzajú na Slovensko cez štyri pobočky colných úradov.

 • Kontroly elektronických registračných pokladní ...

  Kontrolóri finančnej správy si počas minulého týždňa posvietili na bratislavské hudobné festivaly. V každej z kontrolovaných prevádzok zistili pochybenia.

 • Dovolenkovať v Chorvátsku bude jednoduchšie

  Od 1. júla 2013 bude najobľúbenejšia slovenská dovolenková destinácia – Chorvátsko dostupnejšia. Vstup Chorvátskej republiky do Európskej únie (EÚ) prinesie so sebou pozitívne zmeny.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

3/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
3/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
2/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.9382
CZK 27.422
GBP 0.7251
CHF 1.0697
JPY 133.1
USD 1.1069
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 391 EUR
1 098 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 391 EUR
1 098 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 005 EUR
770 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
934 EUR
742 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
976 EUR
753 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
917 EUR
730 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
957 EUR
740 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
860 EUR
694 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
985 EUR
758 EUR