Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Limity pre dovoz tovaru na osobnú spotrebu

  430 eur je maximálna možná hodnota tovaru, ktorú si môžu občania priviezť z dovolenky z krajiny mimo EÚ a neplatiť pritom dane a clo. Obmedzené množstvá platia aj pre cigarety či alkohol.

 • Colníci zaistili textil či značkové batérie do ...

  Nitrianski colníci zaistili takmer 2 200 kusov falošných výrobkov. Medzi „fejkami“ nechýbal textil, opasky či batérie do mobilných telefónov. Škoda spôsobená držiteľovi ochrannej známky je predbežne vyčíslená na 132 775,67 eur.

 • Skener odhalil ukrajinské cigarety

  Viac ako 3 500 cigariet odhalili colníci a policajti počas spoločnej akcie. Tri dni kontrolovali kamióny a dodávky pri poľských hraničných priechodoch. Spolu zröntgenovali viac ako 80 vozidiel.

 • Díler drog skončil vo väzbe

  Colníci spolu s políciou zaistili takmer 100 zatavených striekačiek s pervitínom. Páchateľovi okrem drog zadržali krátku guľovú zbraň a plynové zbrane. Hodnota zadržaných drog na nelegálnom trhu predstavuje čiastku cca 23 000 eur.

 • Slovensko má najmenej nelegálnych cigariet v EÚ

  Finančná správa je v boji proti nelegálnemu obchodu s cigaretami úspešná. Podiel takýchto cigariet na našom trhu každoročne klesá a v minulom roku sme sa dostali na 0,8%, čo je najmenej z krajín EÚ.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

11/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
11/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
11/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.6113
CZK 27.66
GBP 0.7921
CHF 1.2024
JPY 146.46
USD 1.2422
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 319 EUR
1 044 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 319 EUR
1 044 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
939 EUR
728 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
880 EUR
694 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
917 EUR
719 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
844 EUR
687 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
894 EUR
702 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
796 EUR
645 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
923 EUR
715 EUR