Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Pozvánka pre médiá

  Konferencia na tému „Podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností ako spoločná priorita Slovenska a EÚ“.

 • Colníci zadržali takmer 16 ton nelegálneho tabaku

  Colníci zaistili nemecký kamión s bulharskými vodičmi, ktorý prevážali 11,6 tony nelegálneho tabaku. Ďalších takmer 5 ton našli v druhom nákladnom aute v Blatnej na Ostrove.

 • Pozvánka pre médiá

  Školenie colníkov v oblasti služobnej kynológie v boji proti pašovaniu a falšovaniu tabakových výrobkov.

 • Školenie colníkov v oblasti služobnej kynológie...

  Približne 40 špecialistov na kynológiu, psovodov a inštruktorov výcviku sa stretne v dňoch 22. až 26. apríla v Tatranskej Lomnici. Okrem slovenských colných kynológov sa na školení zúčastnia aj ich kolegovia z USA, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Českej republiky.

 • Kriminálny úrad finančnej správy zlikvidoval ne...

  Colníci zaistili viac ako 2 000 000 nelegálnych cigariet. Dňa 16. 4. 2013 rozbili colníci v Trsticiach (okres Galanta) organizovanú skupinu nelegálnych výrobcov cigariet. Zásahová jednotka zadržala šiestich mužov zo Západného Slovenska vo veku 31 – 58 rokov priamo pri výrobe a spustených strojoch.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

7-8/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
6/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
7-8/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 8.3464
CZK 27.48
GBP 0.79215
CHF 1.2152
JPY 136.97
USD 1.3472
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 303 EUR
1 022 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 303 EUR
1 022 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
933 EUR
737 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
893 EUR
711 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
915 EUR
721 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
860 EUR
688 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
895 EUR
707 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
805 EUR
647 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
923 EUR
723 EUR