Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci zaistili nelegálne cigarety

  Colníci z Michaloviec zaistili viac ako 60 000 nelegálnych cigariet.

 • Kriminálny úrad zadržal marihuanu aj pervitín

  Colníci spolu s políciou zaistili drogy aj s dílerom. Dňa 14. 5. 2013 vykonali prehliadky rodinných domov osôb, ktoré boli podozrivé z drogovej trestnej činnosti.

 • Boj proti daňovým podvodom - priorita Európskej...

  BRATISLAVA – 14.05.2013: Príspevkom SR v boji proti daňovým podvodom ako jednej z priorít Európskej únie (EÚ) bude medzinárodná konferencia s názvom Podpora dobrovoľného plnenia daňových povinností ako spoločná priorita Slovenska a EÚ, ktorá sa uskutoční v piatok 17. mája v Bratislave.

 • Colníci zadržali pašeráka cigariet

  Colníci z Michaloviec zaistili takmer 70 000 kusov nelegálnych cigariet.

 • Občania už nahlásili desiatky podozrivých bločkov

  Projekt nahlasovania podozrivých bločkov z registračnej pokladne funguje už štvrť roka. Za tieto tri mesiace nahlásili občania na mailovej adrese pokladnica@financnasprava.sk takmer 30 podnetov. V 22 prípadoch poslali aj oskenovaný doklad, o ktorom sa domnievali, že je falošný.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

7-8/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
6/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
7-8/2015

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.8486
CZK 27.066
GBP 0.7053
CHF 1.0622
JPY 136.5
USD 1.103
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 412 EUR
1 118 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 412 EUR
1 118 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
1 021 EUR
784 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
949 EUR
754 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
995 EUR
769 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
929 EUR
740 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
977 EUR
748 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
876 EUR
712 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
1 021 EUR
779 EUR