Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci zaistili v Michalovciach dodávku plnú c...

  Colníci z Michaloviec spolu s príslušníkmi mobilnej zásahovej jednotky zo Sobraniec zaistili takmer 170 tisíc kusov cigariet. Boli ukryté v dodávke. Vodič bol v minulosti za podobný skutok trestaný. Finančný únik je vo výške 24 092,72 eur.

 • Colníci za pol roka zachytili „fejky“ za viac a...

  Colníci za prvý polrok tohto roka zhabali falzifikáty značkových vecí za 12 236 675,87 eur. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu – teda boli zachytené skôr, ako sa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo sme na importe zachytili 263 802 kusov výrobkov.

 • Preverili sme obchodné centrá

  Prevádzky v obchodných centrách nevydávajú bločky. Pri akcii „Nákupné centrá“ to zistili kontrolóri finančnej správy. V niektorých prevádzkach bolo viac porušení zákona súčasne. Kontrolóri zhabali aj takmer 370 fliaš alkoholických nápojov, od ktorých podnikatelia nemali faktúry.

 • Colníci zaistili viac ako 1 000 „fejkov“ riflí

  Nitrianski colníci zaistili 1 179 kusov nezákonne dovezených dámskych nohavíc. Za dovoz tovaru, ktorý porušil práva duševného vlastníctva, hrozí podnikateľovi prepadnutie tovaru a pokuta až do výšky 99 581,75 eur.

 • Odborníci: Kontrolné výkazy pomôžu odhaľovať da...

  Odborníci v daňovej oblasti a zástupcovia zamestnávateľov vítajú pripravované zavedenie elektronického kontrolného výkazu DPH a v rámci boja proti daňovým únikom považujú toto opatrenie za kľúčové. Uviedli to počas dnešného stretnutia s predstaviteľmi rezortu financií a finančnej správy.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

7-8/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
6/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
7-8/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 8.2996
CZK 27.49
GBP 0.7924
CHF 1.2152
JPY 137.04
USD 1.3429
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 304 EUR
1 023 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 304 EUR
1 023 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
932 EUR
737 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
893 EUR
712 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
915 EUR
721 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
860 EUR
689 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
895 EUR
707 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
806 EUR
648 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
924 EUR
723 EUR