Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Služobný pes a skener odhalili rumunské „zlato“

  Colníci v spolupráci s políciou pri kontrole na hraničnom priechode Petržalka – Berg odhalili v dutine osobného motorového vozidla 20 „zlatých“ pečatných prsteňov, 7 náramkov a 1 obrúčku. Spotrebiteľov tak ochránili pred podvodom.

 • Kontrolné akcie na letných festivaloch

  Kontrolóri finančnej správy majú za sebou prvé kontroly na troch letných hudobných festivaloch. Preverili prevádzky na festivale Top fest, Pohoda a Music summer Zemplínska Šírava.

 • Nezdanená nafta mala údajne skončiť v Maďarsku

  Viac ako 25 ton minerálneho oleja zaistili trnavskí colníci v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Čenkovce. Únik na dani v tomto prípade predstavoval viac ako 2 500 eur.

 • Aktualizované zoznamy

  Viac ako 5 500 subjektov dlhuje na daniach a cle miliardy eur. Finančná správa ich každoročne zverejňuje na svojej stránke.

 • Preverili sme cukrárne či kúpaliská v Nitre

  Každá druhá cukráreň či kaviareň v Nitre nevydáva zákazníkom správne bločky za nákup. V júni kontrolóri finančnej správy preverili 75 podnikov – chyby našli v 43 prevádzkach. Počas akcie udelili pokuty v celkovej výške 12 470 eur.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 10 dní

Predplatné

11/2015

Dane a účtovníctvo v praxi

od 96.00 Eur

Objednať
12/2015

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

od 66.00 Eur

Objednať
11/2015

DPH v praxi

od 76.80 Eur

Objednať

Kurzy mien

CNY 6.765
CZK 27.024
GBP 0.7029
CHF 1.09
JPY 129.75
USD 1.058
zobraziť všetky