Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Kynológovia finančnej správy dostali nové autá

  Kľúče od deviatich nových áut si dnes prevzali v Bratislave psovodi finančnej správy. Autá bude využívať sedem colných úradov – v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Banskej Bystrici, Prešove, Košiciach a Michalovciach. Ich nákupná cena je 200 760,56 eur, ktoré boli uhradené z prostriedkov Európskej únie.

 • Vyšetrovanie daňových podvodov skupiny z východ...

  Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v spolupráci s finančnou správou obvinil počas posledných mesiacov celkovo 12 osôb z daňových trestných činov (tri obvinenia boli vznesené v júni a jedno v júli 2013). Medzi obvinenými figuruje aj Eleonóra M.

 • Finančná správa na leteckých dňoch zaujala tisí...

  Expozícia finančnej správy na medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2013 pritiahla cca 44 000 návštevníkov prehliadky. Vystavenú techniku a pozdrav od čestnej stráže si nenechal ujsť ani prezident SR Ivan Gašparovič. Stanovište so statickými ukážkami si prezrel spolu s Ministrom obrany SR Martinom Glváčom, štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR Petrom Pellegrínim a prezidentom Finančnej správy Františkom Imreczem.

 • Už tento víkend finančná správa na leteckých dň...

  Čestnú jednotku či zásah Kriminálneho úradu finančnej správy. Tieto a ďalšie ukážky pripravila finančná správa pre návštevníkov medzinárodných leteckých dní SIAF 2013. Tie sa uskutočnia už tento víkend.

 • Ukončenie obmedzenia prevádzky na PCÚ Ubľa

  Na Pobočke colného úradu Ubľa bolo ukončené obmedzenie prevádzky.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

12/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
12/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
12/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.64
CZK 27.636
GBP 0.7847
CHF 1.2039
JPY 146.41
USD 1.2279
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 385 EUR
1 090 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 385 EUR
1 090 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
989 EUR
762 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
925 EUR
731 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
966 EUR
748 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
903 EUR
717 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
945 EUR
734 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
847 EUR
682 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
969 EUR
750 EUR