Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Kriminálny úrad zadržal pervitín

  Colníci spolu s políciou zaistili drogy aj s dílermi. Pervitín pašovali z Čiech na východ krajiny.

 • Colníci skenovali kamióny – hľadali pašerákov ľudí

  Colníci s políciou kontrolovali kamióny na cestách. Počas akcie, ktorá bola zameraná na odhalenie nelegálnych prevádzačov, skontrolovali viac ako 220 kamiónov. Kontrolu vykonávali pomocou špeciálneho mobilného skeneru. Nelegálni migranti neboli zadržaní.

 • Pozor na falošný motorový olej!

  Upozorňujeme motoristov, aby si dali pozor na falošný motorový olej. V posledných mesiacoch colníci zadržali takmer 300 litrov falošného oleja.

 • Colníci zaistili viac ako 11 000 párov čínskych...

  Nitrianski colníci zaistili 4 339 párov topánok, pri ktorých je podozrenie, že ide o falzifikáty značkovej obuvi. Pri ďalších 6 812 zadržaných pároch obuvi je podozrenie, že sú porušené práva majiteľa dizajnu.

 • Vykonajte ZBOROV 25!

  Heslom Vykonajte ZBOROV 25! vyhlásili pred 75 rokmi (20. mája 1938) o 22.00 h ostrahu hraníc. Rekonštrukcia udalostí z uvedeného roku začne pri Starom moste v tesnej blízkosti bratislavského Múzea colníctva v sobotu 25. mája 2013 o 15.00 h.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

10/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
10/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
10/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.8546
CZK 27.492
GBP 0.7955
CHF 1.2074
JPY 136.45
USD 1.2823
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 319 EUR
1 041 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 319 EUR
1 041 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
938 EUR
735 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
878 EUR
703 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
918 EUR
720 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
847 EUR
686 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
893 EUR
701 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
803 EUR
642 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
926 EUR
718 EUR