Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Colníci zadržali 240 000 kusov cigariet

  Na železničnom prechode Maťovské Vojkovce odhalili colníci 1 200 kartónov cigariet. Finančný únik na cle a daniach v tomto prípade predstavuje sumu 28 346,88 €, z toho len samotná spotrebná daň je vo výške 21 840,00 €.

 • Colníci zaistili kokaín

  Na hraničnom priechode Brodské colníci zaistili 41 gramov kokaínu. Dňa 27. 3. 2013 skontrolovali colníci na hraničnom priechode osobné motorové vozidlo značky Mercedes. Služobný pes totiž označil v tomto aute priestor, kde by sa droga mohla nachádzať.

 • Finančná správa má novú hovorkyňu

  Finančná správa Slovenskej republiky má novú hovorkyňu. Od 1. apríla je ňou bývalá redaktorka spravodajstva RTVS Patrícia Macíková. V RTVS pracovala ako ekonomická redaktorka. Vyštudovala Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, odbor masmediálne štúdiá.

 • Stretnutie k možnostiam pripravovaného portálu ...

  Finančné riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky uskutočnilo otvorené stretnutie pre odbornú verejnosť k projektu prípravy „Portálu Finančnej správy“. Prítomní účastníci hľadali odpovede na otázky k téme, ako by mal vyzerať užívateľsky optimálny portál finančnej správy.

 • Stretnutie k možnostiam pripravovaného portálu ...

  Finančné riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií Slovenskej republiky uskutoční vo štvrtok 28.3.2012 od 8:30h do 11:30h v rámci projektu „Portál Finančnej správy“ pracovné stretnutie s predstaviteľmi Slovenskej komory daňových poradcov, Slovenskej komory certifikovaných účtovníkov, Slovenskej komory audítorov a Iniciatívy „To sa Nedá“. Prítomní budú aj zástupcovia spoločností Ditec,a.s., Capgemini Slovensko, s.r.o., Millenium, spol. s r. o.

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

9/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
10/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
9/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 7.7382
CZK 27.502
GBP 0.7782
CHF 1.2072
JPY 138.53
USD 1.2603
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 316 EUR
1 039 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 316 EUR
1 039 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
938 EUR
735 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
879 EUR
705 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
919 EUR
719 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
853 EUR
689 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
894 EUR
700 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
807 EUR
645 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
926 EUR
721 EUR