Spravodajstvo

Daňovníkov čaká zásielka s novým číslom účtu na platenie daní

Daňové riaditeľstvo začalo daňovníkom zasielať prvé zásielky 12. decembra a zhruba do konca mesiaca by mal každý daňový subjekt obdržať list s jedinečným číslom účtu, ktorý bude musieť od januára budúceho roka používať na platenie daní.

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - Daňovníkov čaká od začiatku budúceho roka zmena systému platenia daní. Všetky daňové subjekty, tak fyzické ako aj právnické osoby, budú musieť od 1. januára 2012 používať pri platení daní nové vygenerované jedinečné číslo účtu. O zmenách v platení daní informuje v súčasnosti zhruba jeden milión daňových subjektov prostredníctvom listu Daňové riaditeľstvo (DR) SR. "Obsahom oznámenia je nové číslo účtu, ktoré budú daňové subjekty používať od 1. 1. 2012 pri platbe daní a spotrebných daní,“ priblížila jeden zo spôsobov informovania daňovníkov na stredajšej tlačovej besede riaditeľka odboru služieb pre verejnosť DR SR Beáta Uhrinová.

Nový systém platenia daní by mal podľa daniarov zefektívniť identifikáciu platieb na strane daňovej správy a taktiež znížiť riziko nesprávneho vypísania prevodných príkazov zo strany daňovníkov. "Kľúčovou zmenou je, že každý daňový subjekt bude uhrádzať daňové povinnosti v prospech svojho jedinečného čísla účtu vedeného u správcu dane pre príslušný druh dane,“ informuje daňové riaditeľstvo.

Všetci daňovníci by pritom mali dostať oznámenia s novými číslami účtov zhruba do konca mesiaca. "Prvé zásielky boli zasielané 12. decembra, každý deň nám je pošta schopná poslať 50 tisíc zásielok, máme zhruba milión daňových subjektov, tak toto zasielanie by malo trvať cca dvadsať dní,“ spresnila v stredu pre agentúru SITA Beáta Uhrinová.

Nové jedinečné číslo účtu bude obsahovať šesťmiestne predčíslie označujúce druh dane, desaťmiestne základné číslo účtu označujúce konkrétny daňový subjekt a štvormiestny kód štátnej pokladnice.

Pri platení daní sa zmení aj doteraz používaný variabilný symbol. Doterajšie DIČ či rodné číslo nahradí desaťmiestny variabilný symbol. Ten bude obsahovať štyri číslice na označenie druhu platby dane a šesť číslic, ktoré budú označovať obdobie, za ktoré sa platba vykonáva.

Daňovníci budú musieť využiť nové čísla účtov prvýkrát už v januári budúceho roka, a to pri mesačnom zúčtovaní dani z pridanej hodnoty (DPH) či pri platbe dane z motorových vozidiel.

© 2011, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Novinky z DR SR , MF SR

 • Daň z motorových vozidiel ide na účty VÚC

  Daň z motorových vozidiel je príjem pre vyššie územné celky. Preto je dôležité, v ktorom kraji majú podnikatelia automobil prihlásený. Tam totiž treba podať daňové priznanie, aj daň zaplatiť. Termín na podanie daňového priznania je do 31. januára 2014.

 • Nový portál finančnej správy

  Finančná správa včera spustila nový portál. Je vstupnou bránou pre komunikáciu s podnikateľmi či občanmi a to nie len prostredníctvom live chatu ale tiež na podávanie dokumentov. Len počas dnešného dňa sa na portál prihlásilo viac ako 15 000 unikátnych návštevníkov, ktorý na stránke strávili v priemere takmer 9 minút.

 • Oznam - Nedostupnosť aplikácie VREF

  Finančná správa oznamuje verejnosti, že momentálne je aplikácia VREF nedostupná. Nie je teda možné žiadať o vrátenie DPH zo zahraničia. Na odstránení technickej poruchy intenzívne pracujeme.

 • Nový portál finančnej správy

  Finančná správa včera spustila nový portál. Je vstupnou bránou pre komunikáciu s podnikateľmi či občanmi a to nie len prostredníctvom live chatu ale tiež na podávanie dokumentov. Len počas dnešného dňa sa na portál prihlásilo viac ako 15 000 unikátnych návštevníkov, ktorý na stránke strávili v priemere takmer 9 minút. 

 • Videonávody a pomôcky

  Nový portál finančnej správy má za sebou prvý týždeň fungovania. Za sedem dní novú stránku navštívilo cca 100 000 ľudí a zaregistrovalo sa nej takmer 1 500 používateľov. Pre občanov sme pripravili aj pomôcky vo forme videonávodov.  

www.drsr.sk

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

4/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
4/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
4/2014

DPH v praxi

Objednať

Kurzy mien

CNY 8.6175
CZK 27.481
GBP 0.8205
CHF 1.2214
JPY 141.69
USD 1.3817
zobraziť všetky

Prieskum platov


logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 297 EUR
1 011 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
1 297 EUR
1 011 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
944 EUR
740 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
909 EUR
724 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
921 EUR
740 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
877 EUR
695 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
910 EUR
706 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
814 EUR
656 EUR
logo
Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
930 EUR
731 EUR