Diskusia: DPH a Česko

Počet príspevkov: 1 Posledný príspevok: 13.11.2012 15:03 Vytvorené: 26.08.2012 (vladis) Kategória: Daň z pridanej hodnoty

Dobrý deň, Z česka som si 1.8.2012 objednal hosting (podľa mňa je to služba poskytnutá na slovensko), takže by to malo spadať pod paragraf 7a (som plátca DPH len podľa paragrafu 7a). Zaúčtovali nám však cenu aj s DPH, ktorú sme zaplatili. Nie som si však istý, že to tak má byť. Nemali by sme zaplatiť cenu bez DPH a potom zaplatiť slovenské DPH podľa paragrafu 7a ? Takže do 25. 9. by sme mali podať daňové priznanie. K tomu nám ešte ani neodoslali faktúru. A potom mám podobný problém aj s nákupom dizajnu z tretích štátov (INDIA). To je tiež služba zo zahraničia a spadá pod 7a ? vďaka

Diskusia (počet príspevkov: 1)

user-blank

admin 1

Miesto dodania služieb definuje § 15 a § 16 zákona o DPH. Hosting je služba, ktorá umožňuje umiestniť webovú stránku na počítač, ktorý je trvalo pripojený do siete internet. V danom prípade ide o elektronicky dodávanú službu, u ktorej sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH. Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. V danom prípade je miestom dodania služby tuzemsko, kde je „usadený“ príjemca služby, zdaniteľná osoba. Ak dodávateľ služby mal informáciu o tom, že odberateľ v inom členskom štáte je zdaniteľnou osobou (odberateľ sa preukázal IČ DPH prideleným SR), mal fakturovať službu bez dane, osobou povinnou platiť daň z prijatej služby je zdaniteľná osoba, príjemca služby (§ 69 ods. 3 zákona o DPH). Rovnaký postup sa uplatní aj pri prijatí služby dizajnu od dodávateľa z tretej krajiny. Tuzemský príjemca služby, zdaniteľná osoba, je povinný platiť daň z prijatej služby podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH. Podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH, ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň. Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby (䅏 ods. 2 zákona o DPH).



Pridávať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.

Vážený návštevník, možnosť prispievať do diskusie majú len registrovaní užívatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, prihláste sa prosím so svojím užívateľským menom a heslom. V prípade, že ešte nie ste zaregistrovaný, zaregistrujte sa. Ďakujeme.

Aktuality z legislativy

§ Zbierka zákonov
§ Obchodný vestník

Prístup k spoplatnenému obsahu portálu
ZADARMO
počas 20 dní

Predplatné

12/2014

Dane a účtovníctvo v praxi

Objednať
12/2014

Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi

Objednať
12/2014

DPH v praxi

Objednať