Portál časopisov
Dane a účtovníctvo v praxi a DPH v praxi

Online časopis

Smernica k vedeniu jednoduchého účtovníctva

Rubrika: Vnútropodnikové smernice

Predkladaná smernica je určená ako vzor pre účtovné jednotky vedúce jednoduché účtovníctvo. Obsahuje základné časti – všeobecne k vedeniu účtovníctva, účtovanie hmotného a nehmotného majetku, účtovanie zásob, vedenie pokladnice, inventarizácia, uzávierkové práce. Prílohu tvorí viacero súvisiacich vzorov.


Marián Mucha – Drevart, Žilina
Smernica č. 1/200x – Vedenie účtovníctva
Vypracoval: Ing. Irma Dlhá – účtovníčka (autorka a správkyňa predpisu)
Dňa: 15. 1. 200x
Podpis:
Schválil: Marián Mucha – riaditeľ
Dňa: 20. 1. 200x
Podpis:
Číslo výtlačku:
A. Úvodné ustanovenia

1. Účel a dôvod vydania predpisu

S cieľom určenia jednotného postupu pri spracovávaní a účtovaní účtovných dokladov a realizácie účtovných postupov sa vydáva táto smernica so zásadami účtovania vo firme. Smernica je považovaná za účtovný záznam a je súčasťou účtovnej dokumentácie firmy Marián Mucha – Drevart, Žilina.
 
2. Definícia pojmov
  • Účtovný doklad – preukázateľný účtovný záznam s náležitosťami podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) v písomnej forme alebo technickej forme.
  • Účtovný zápis – účtovný záznam o zaúčtovaní účtovného prípadu.
  • Účtovný záznam – údaj zaznamenávajúci informáciu týkajúcu sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia (účtovný doklad, účtovný zápis, účtovná kniha, odpisový plán, inventúrny súpis, účtový rozvrh, účtovná závierka a pod.).
  • Účtovný prípad – vznik určitej skutočnosti týkajúcej sa stavu a pohybu majetku, stavu a pohybu záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov, príjmov, výdavkov, výsledku hospodárenia.
  • Majetok – časť aktív spoločnosti, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, dajú sa oceniť podľa § 24 až § 28 zákona o účtovníctve a vykazujú sa v účtovnej závierke vo výkaze majetku a záväzkov. Z časového hľadiska sa člení na dlhodobý a krátkodobý, pričom rozhodujúcim kritériom pri hmotnom a nehmotnom majetku je doba jeho použiteľnosti.
  • Dlhodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok (pozn.: aj pri splnení tohto kritéria nemusí sa ešte o takomto majetku účtovať ako o dlhodobom majetku).
  • Krátkodobý hmotný majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti je kratšia ako 1 rok.
  • Doba použiteľnosti – doba, počas ktorej majetok je využiteľný pre súčasnú a ďalšiu činnosť spoločnosti.
  • Zaradenie do užívania – zabezpečenie všetkých technických funkcií príslušného majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov [zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov].
  • Odpisovanie – účtovná metóda, ktorou sa vyjadruje trvalé zníženie hodnoty majetku v zmysle § 26 ods. 3 zákona o účtovníctve a § 14 opatrenia MF SR č. 23586/2002-92 zo 17. 12. 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
  • Zásoby – časť aktív, krátkodobého majetku spoločnosti v podobe materiálu, nedokončenej výroby, polotovarov vlastnej výroby, výrobkov, zvierat, tovaru a hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti najviac 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu.
  • Materiál – suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok s ocenením rovnajúcim sa sume 30 000 Sk alebo nižším a s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku do doby jeho uvedenia do používania.
  • Tovar – všetko, čo sa nakupuje za účelom predaja, pričom takto nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
  • Príjem – prírastok peňažných prostriedkov alebo prírastok ekvivalentov peňažných prostriedkov účtovnej jednotky (ÚJ).
  • Výdavok – úbytok peňažných prostriedkov alebo úbytok ekvivalentov peňažných prostriedkov ÚJ.
  • Riadna inventarizácia – overenie stavu majetku a záväzkov v rámci uzávierkových prác pri vykonaní ročnej účtovnej závierky, t. j. ku dňu 31. 12. bežného roka.
  • Mimoriadna inventarizácia – overenie stavu majetku a záväzkov v rámci vykonania mimoriadnej účtovnej závierky, t. j. k inému dňu ako k 31. 12. bežného roka.
  • Fyzická inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu hmotného majetku, príp. majetku nehmotnej povahy podľa jednotiek množstva vedených v účtovníctve (napr. v skladovej evidencii v ks, kg, m, m3 a pod.), t. j. spočítaním, vážením, meraním, technickým prepočtom pri voľne uloženom hromadnom materiáli, obhliadkou a pod.
  • Dokladová inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu pri pohľadávkach, záväzkoch, finančných investíciách a pod., t. j. pri majetku, pri ktorom nie je možné vykonať fyzickú inventúru, pričom správnosť zostatku v účtovnej evidencii sa preverí na základe dokladov (účtovných dokladov, listín, zmlúv, spisov, korešpondencie a pod.) a účtovných zápisov.
  • Kombinovaná inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu kombináciou dokladovej a fyzickej inventúry najmä v prípadoch pozemkov, budov a stavieb, keď dokladovou inventúrou (výpis z katastra nehnuteľností) sa overujú vlastnícke práva k majetku a fyzickou inventúrou (obhliadkou) sa overuje skutočný stav.
  • Inventúrny súpis – účtovný záznam zabezpečujúci preukázateľnosť účtovníctva obsahujúci údaje o vykonanej inventarizácii podľa § 30 ods. 2 zákona o účtovníctve.
  • Inventarizačný zápis – účtovný záznam preukazujúci vecnú správnosť účtovníctva obsahujúci porovnanie stavu majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch so stavom v účtovníctve s náležitosťami podľa § 30 ods. 3 zákona o účtovníctve.
  • Inventarizačný rozdiel – rozdiel vzniknutý pri porovnaní skutočného stavu majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov a stavu v účtovníctve.
  • Manko – inventarizačný rozdiel vznikajúci v prípade, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.
  • Schodok – označenie manka v prípade peňažných prostriedkov a cenín.
  • Prebytok – inventarizačný rozdiel vznikajúci v prípade, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.
  • Účtovná uzávierka – komplex uzávierkových prác súvisiacich s uzatvorením účtovných kníh, t. j. všetkých účtov bežného účtovníctva v zmysle § 16 ods. 6 zákona o účtovníctve.
  • Účtovná závierka – štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám využívajúcim tieto informácie.
3. Súvisiace predpisy
  • Aktívne derogácie – zrušuje sa Smernica č. 12/199x o spôsobe vedenia účtovníctva.
  • Pasívne derogácie – žiadne.
  • Nadradené predpisy – zákon o účtovníctve,

zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“),

Postupy účtovania v JÚ.

B. Všeobecné a osobitné ustanovenia k vedeniu účtovníctva

1. Systém vedenia účtovníctva
  • Firma vedie účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva odo dňa svojho vzniku po dobu, počas ktorej sa vykonáva podnikateľská činnosť a ak sú výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukazované na účely zistenia základu dane z príjmov.
  • Účtovníctvo sa vedie za ÚJ ako celok.
  • Účtovným a zdaňovacím obdobím je kalendárny rok.
  • Účtovníctvo sa vedie v peňažných jednotkách slovenskej meny a v prípadoch stanovených v § 4 ods. 7 zákona o účtovníctve súčasne aj v cudzích menách.
  • Účtovníctvo sa vedie v slovenskom jazyku. Účtovný doklad vyhotovený v inom ako slovenskom jazyku (napr. faktúra zo zahraničia) bude v rámci vecnej kontroly bezodkladne po obdržaní, resp. vyhotovení preložený do slovenského jazyka. Preklad je prílohou účtovného dokladu.
  • Po predchádzajúcej kontrole a schválení účtovných dokladov zodpovednými pracovníkmi ich súhrnné spracovanie zabezpečuje účtovník. Povinnosťou je viesť účtovníctvo úplne, preukázateľným spôsobom a správne tak, aby boli verne zobrazované skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom a v súlade s jednotlivými ustanoveniami zákona o účtovníctve a Postupmi účtovania v JÚ.
  • Firma nepoveruje vedením účtovníctva inú právnickú alebo fyzickú osobu. S cieľom zabezpečenia bezchybného vedenia účtovníctva príslušní zodpovední pracovníci využívajú konzultácie a poradenstvo spoločnosti XYZ, s. r. o. v zmysle uzavretej zmluvy č. 2/2004 zo dňa 18. 2. 2004.
  • Na vedenie účtovníctva sa používajú prostriedky výpočtovej techniky a technických nosičov dát. Na vedenie účtovníctva sa používa softvér firmy QQQ, s. r. o. s tým, že všetky účtovné záznamy sú realizované v písomnej forme.
  • Skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, sa dokladujú účtovnými dokladmi. Účtovné doklady vyhotovujú pracovníci zodpovední za vznik účtovného prípadu, resp. pracovníci zodpovední za zaúčtovanie účtovného prípadu bezodkladne po uskutočnení účtovného prípadu podľa § 3 Postupov účtovania v JÚ, resp. od zistenia skutočností, ktoré sa nimi dokladujú. Účtovný doklad v písomnej forme musí obsahovať náležitosti podľa § 10 ods. 1 písm. a) až f) zákona o účtovníctve. Podpisový záznam príslušnej osoby, ktorý musí byť uvedený na účtovnom doklade, je vyhotovený vlastnoručným podpisom a čitateľným uvedením mena a priezviska. Ak účtovný doklad slúži súčasne ako daňový doklad, musí obsahovať ďalšie náležitosti podľa § 71 až § 75 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. V prípade straty účtovného dokladu sa považuje zaň aj opis, fotokópia, čestné prehlásenie o strate s uvedením pravdivých údajov.
  • Pred zaúčtovaním účtovných dokladov dochádza k preverovaniu prípustnosti hospodárskych a účtovných operácií a k samotnému preverovaniu účtovných dokladov (pozri časť B.4. – Obeh dokladov). Bez kontroly a schválenia nesmie byť účtovný doklad zaúčtovaný.
  • Účtovné zápisy o účtovných prípadoch sa vykonávajú iba na základe očíslovaných účtovných dokladov a iba v účtovných knihách podľa § 15 zákona o účtovníctve. Účtovný zápis nemôže sa vykonať mimo účtovných kníh. V súlade s § 16 a § 17 Postupov účtovania v JÚ sa používajú ako pomocné knihy – – kniha dlhodobého majetku, kniha zásob, kniha cenín, pokladničné knihy, knihy účet v banke, kniha sociálneho fondu.
  • Účtovné zápisy musia byť zaznamenávané priebežne, bezodkladne po vyhotovení, resp. obdržaní účtovného dokladu. Nie je dovolené zasahovať do chronológie účtovných zápisov, nie je dovolené meniť a upravovať pôvodné účtovné zápisy. Prípadná oprava sa môže vykonať iba novým účtovným zápisom. Účtovné zápisy sa vykonávajú zrozumiteľne, prehľadne a spôsobom zaručujúcim ich trvanlivosť. Opravy v účtovných dokladoch, účtovných knihách a v ostatných účtovných záznamoch nemôžu viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti a nesprávnosti účtovníctva. Každá oprava sa musí vykonať jednoznačným spôsobom a parafovať podpisovým záznamom pracovníka, ktorý túto opravu uskutočnil.
  • Zodpovední pracovníci označia účtovné doklady, účtovné knihy a ostatné účtovné záznamy svojím názvom a usporiadavajú ich tak, aby bolo zrejmé, že sú kompletné a ktorého účtovného obdobia sa týkajú.
2. Zoznam účtovných kníh
  • V súlade s § 15 zákona o účtovníctve firma účtuje v peňažnom denníku, v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách podľa časti B.1.:
    • pokladničná kniha – SKK,
    • pokladničná kniha – CZK,
    • pokladničná kniha – EUR,
    • kniha účet v banke SKK – 1,
    • kniha účet v banke SKK – 2,
    • kniha účet v banke EUR,
    • kniha sociálneho fondu,
    • kniha dlhodobého majetku,
    • kniha zásob – tovar,
    • kniha zásob – materiál (náhradné diely, obaly, hmotný majetok v ocenení od 3 001 Sk do 30 000 Sk vrátane do doby jeho uvedenia do užívania),
    • kniha zásob – hmotný majetok v ocenení do 3 000 Sk vrátane,
    • kniha cenín.
  • Zoznam účtovných kníh sa udržiava v aktuálnom stave pre príslušné účtovné obdobie. V prípade zavedenia novej účtovnej knihy je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu túto skutočnosť oznámiť autorovi a správcovi tejto smernice, ktorý zabezpečí príslušné doplnenie. V prípade ukončenia používania určitej účtovnej knihy je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu oznámiť (s uvedením dátumu ukončenia používania) túto skutočnosť autorovi a správcovi smernice, ktorý zabezpečí príslušnú úpravu.
  • Kniha pohľadávok musí povinne obsahovať údaje podľa § 15 ods. 3 písm. a) až g) zákona o účtovníctve s tým, že:
    • pohľadávky voči Sociálnej poisťovni a jednotlivým zdravotným poisťovniam budú evidované samostatne,
    • poskytnuté úvery a pôžičky budú evidované v členení na krátkodobé a dlhodobé.
  • Kniha záväzkov musí povinne obsahovať údaje podľa § 15 ods. 4 písm. a) až g) zákona o účtovníctve s tým, že:
    • záväzky voči Sociálnej poisťovni a jednotlivým zdravotným poisťovniam budú evidované samostatne,
    • prijaté úvery a pôžičky budú evidované v členení na krátkodobé a dlhodobé.
  • Peňažný denník musí povinne obsahovať údaje podľa § 15 ods. 2 písm. a) až d) zákona o účtovníctve a § 15 ods. 1 a 2 Postupov účtovania v JÚ s tým, že:
    • Príjmy z predaja tovaru zahrnované do základu dane budú členené na: predaj tovaru I., predaj tovaru II.,
    • Ostatné príjmy zahrnované do základu dane budú členené na: príjmy z úrokov na bežných účtoch, príjmy z úrokov z poskytnutých úverov a pôžičiek, príjmy z predaja materiálu, príjmy z predaja dlhodobého majetku,
    • stĺpec Prevádzková réžia v rámci výdavkov ovplyvňujúcich základ dane bude členený na: nájomné, opravy a údržba, cestovné, dane a poplatky, odpisy a zostatková cena dlhodobého majetku, škody v rámci noriem prirodzených úbytkov, platené úroky z prijatých úverov a pôžičiek, bankové poplatky, ostatné režijné výdavky.
3. Zoznam používaných číselných znakov, symbolov a skratiek
  • Účtovné doklady sú označované a číslované uvedeným spôsobom, číslovanie poradovými číslami musí byť zhodné so zápismi v účtovných knihách.
OF10 / X odberateľská faktúra – bežná (druh 10)
OF20 / X odberateľská faktúra – opravná (druh 20)
OF30 / X odberateľská faktúra – preddavková (druh 30)
OF40 / X odberateľská faktúra – penalizačná (druh 40)
DF50 / X dodávateľská faktúra – bežná (druh 50)
DF60 / X dodávateľská faktúra – opravná (druh 60)
DF70 / X dodávateľská faktúra – preddavková (druh 70)
DF80 / X dodávateľská faktúra – penalizačná (druh 80)
V10 / X výdavkové pokladničné doklady podľa poradia – výdaj v hotovosti (druh 10 – SKK)
P10 / X príjmové pokladničné doklady podľa poradia – príjem v hotovosti (druh 10 – SKK)
V20 / X výdavkové pokladničné doklady podľa poradia – výdaj v hotovosti (druh 20 – EUR)
P20 / X príjmové pokladničné doklady podľa poradia – príjem v hotovosti (druh 20 – EUR)
V30 / X výdavkové pokladničné doklady podľa poradia – výdaj v hotovosti (druh 30 – CZK)
P30 / X príjmové pokladničné doklady podľa poradia – príjem v hotovosti (druh 30 – CZK)
IDZAP / X interný doklad – vzájomné zápočty pohľadávok a záväzkov
IDDaP / X interný doklad – účtovanie daní a poplatkov
IDMAT / X interný doklad – účtovanie o pohybe materiálu – príjem a výdaj zo skladu
IDOPR / X interný doklad – opravné doklady
IDDPH / X interný doklad – preúčtovávanie DPH
IDZMAJ / X interný doklad – zaradenie majetku do užívania
IDVMAJ / X interný doklad – vyradenie majetku z užívania
IDODP / Z odpisy DHM – automatizovaný prevodový súbor z podsystému DHM do účtovníctva
IDMZDY / Z mzdy – automatický prevodový súbor z podsystému MZDY do účtovníctva
IDPHM / Z interný doklad – účtovanie PHM – tankovanie cez kreditné karty Slovnaft
IDOST / X interný doklad – ostatné účtovné prípady, ktoré nepatria do ostatných skupín
BU 1 / Y č. ú. 123456789/5600 Banka A Žilina
BU 2 / Y č. ú. 1954987897/1100 Banka B Žilina
BU 3 / Y č. ú. 658498944/0200 Banka C Žilina, devízový účet EUR
KZ x – rok kúpne zmluvy
LZ x – rok lízingové zmluvy
NZ x – rok zmluvy o nájme
ZoD x – rok zmluvy o dielo
Skratky: X – poradové číslo účtovného dokladu, u faktúr zhodné s evidenčným číslom faktúry
Y – číslo bankového výpisu
Z – číslo je totožné s kalendárnym mesiacom, ktorého sa účtovný prípad týka:
 
Číslovanie faktúr:
Príklad: 2006600005
Prvé štyri znaky z ľavej strany: 2006 kalendárny rok
Piaty a šiesty znak z ľavej strany: 60 druh faktúry
Siedmy až desiaty znak z ľavej strany: 5 poradové číslo druhu faktúry
  • Zoznam použitých číselných znakov, symbolov a skratiek sa udržiava v aktuálnom stave pre príslušné účtovné obdobie. V prípade použitia nového znaku, symbolu alebo skratky je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu oznámiť túto skutočnosť autorovi a správcovi smernice, ktorý zabezpečí príslušné doplnenie. V prípade ukončenia používania určitého znaku, symbolu alebo skratky je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu oznámiť (s uvedením dátumu ukončenia používania) túto skutočnosť autorovi a správcovi smernice, ktorý zabezpečí príslušnú úpravu.
 
4. Obeh dokladov
  • Všetky doklady prichádzajúce do firmy sú zaevidované v knihe došlej pošty. Každý doklad musí byť označený dátumom, kedy bol do firmy doručený. Po prerozdelení došlej pošty bezodkladne sekretariát postúpi všetky účtovné doklady pracovníkovi účtovnej evidencie.
  • Bankové výpisy sa preberajú priamo v peňažnom ústave a môže ich preberať len pracovník poverený na túto činnosť zamestnávateľom.
  • Všetky účtovné doklady spracováva pracovník účtovnej evidencie, ktorý zodpovedá za ich správny obeh, kompletizáciu a úschovu po dobu stanovenú zákonom, príp. smernicou o archivácii a registrácii. Pracovník účtovnej evidencie je povinný evidovať a uschovávať prvopisy všetkých dokladov a písomností, ktoré majú dôkazový vzťah k účtovným dokladom, po dobu ustanovenú zákonom. Tieto prvopisy sa môžu odovzdať len proti podpisu oprávnenej preberajúcej osobe.
  • Pracovník účtovnej evidencie zabezpečí, aby každý účtovný doklad obsahoval všetky náležitosti podľa zákona o účtovníctve, pričom ho označí symbolom v zmysle tejto smernice.
  • Preverovanie prípustnosti hospodárskych a účtovných operácií a samotné preverovanie účtovných dokladov musí byť uskutočnené v týchto lehotách:
    • prvotnú evidenciu a odovzdanie dokladu na vecnú kontrolu a schválenie zabezpečí príslušný pracovník účtovnej evidencie do nasledujúceho dňa od doručenia,
    • vecná kontrola a schválenie dokladu zodpovedným riadiacim pracovníkom sa zabezpečí do 5 dní od jeho prevzatia,
    • formálnu kontrolu dokladu zabezpečí príslušný pracovník účtovnej evidencie do 3 dní od jeho prevzatia.
  • Obsahom kontroly formálnej a vecnej správnosti je overenie súladu jednotlivých údajov obsiahnutých v dokladoch so skutočnosťou, t. j. overenie popisu obsahu operácie, správnosti peňažných čiastok, údajov množstva a výpočtov. Je potrebné skontrolovať, či účtovný doklad obsahuje všetky náležitosti stanovené zákonom a posúdiť, či skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, sú v súlade so všeobecne záväznými predpismi a vnútornými predpismi firmy.
  • Preverovaním prípustnosti nemôžu byť poverení pracovníci, ktorí za určené účtovné prípady zodpovedajú. Poverení pracovníci potvrdzujú preverenie svojím podpisom na účtovnom doklade.
  • Vecná kontrola a schválenie prípustných operácií je v kompetencii riadiacich pracovníkov v zmysle právomocí podľa Organizačného poriadku.
  • Všetky listiny, zmluvy, dohody, objednávky a ďalšie písomnosti, z ktorých vyplýva finančné plnenie, alebo ktoré s finančným plnením súvisia, musia byť vopred schválené príslušným riadiacim pracovníkom v zmysle právomocí podľa Organizačného poriadku.
  • Obeh účtovného dokladu je zaznamenávaný v liste obehu účtovného dokladu (pozri prílohu č. 2), ktorý sprevádza príslušný doklad od jeho vystavenia, resp. obdržania do doby jeho zaúčtovania.
  • Vykonanie úkonu, ktorý by mohol byť v rozpore s obehom účtovných dokladov, iným vnútorným alebo iným všeobecne záväzným právnym predpisom, ak je vyžadovaný nadriadeným pracovníkom, je možné len na základe písomného príkazu vykonávajúcemu pracovníkovi.
  • V prípade zistenia neprípustnej operácie kontrolujúci pracovník upovedomí o tejto skutočnosti pracovníka, ktorý operáciu nariadil alebo schválil. Ak nedôjde k náprave, kontrolujúci pracovník upovedomí o tejto skutočnosti riaditeľa firmy.
 
5. Podpisové záznamy
  • Na kontrolné účely sú spracované podpisové vzory pracovníkov zodpovedných za účtovné prípady, t. j. pracovníkov, ktorí boli oprávnení nariaďovať a schvaľovať hospodárske a účtovné operácie a podpisové vzory pracovníkov zodpovedných za ich zaúčtovanie, ako aj pracovníkov poverených preverovaním účtovných prípadov (pozri prílohu č. 1).
 
C. Všeobecné a osobitné ustanovenia k účtovaniu hmotného a nehmotného majetku

1. Definovanie dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku
  • Dlhodobým nehmotným majetkom (DNM) sú zložky majetku (§ 22 ods. 7 ZDP), ktorých ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok, pričom sú obstarané odplatne alebo vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie náklady vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná uvedenej sume, alebo je nižšie, možno v súlade s § 5 ods. 8 Postupov účtovania v JÚ zaradiť do DNM, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok. Firma bude považovať nehmotný majetok s ocenením od 5 001 Sk do 50 000 Sk za DNM a bude o ňom účtovať v knihe dlhodobého majetku. Nehmotný majetok s ocenením do 5 000 Sk vrátane firma bude účtovať priamo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, pokiaľ pôjde o majetok používaný na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov firmy.
  • Dlhodobým hmotným majetkom (DHM) sú zložky majetku uvedené v § 5 ods. 3 Postupov účtovania v JÚ. Hmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 30 000 Sk, alebo je nižšie, možno v súlade s § 5 ods. 5 Postupov účtovania zaradiť do DHM, ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok. Firma bude považovať hmotný majetok s ocenením od 3 001 Sk do 30 000 Sk za DHM a bude o ňom účtovať v knihe dlhodobého majetku. Hmotný majetok s ocenením do 3 000 Sk vrátane firma bude účtovať v súlade s § 5 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ ako zásoby.
 
2. Oceňovanie DNM a DHM
  • Ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu sa uvedený hmotný a nehmotný majetok oceňuje:
    • v súlade s § 25 ods. 1 písm. a) bod 1 a bod 5 zákona o účtovníctve obstarávacou cenou,
    • v súlade s § 25 ods. 1 písm. b) bod 1, 3 a 4 zákona o účtovníctve vlastnými nákladmi,
    • v súlade s § 25 ods. 1 písm. d) bod 1 až 5 zákona o účtovníctve reprodukčnou obstarávacou cenou.
  • Vlastnými nákladmi sa pritom rozumejú náklady bezprostredne súvisiace s vytvorením príslušného majetku, ktoré pozostávajú z priamych nákladov vynaložených na výrobu alebo inú činnosť a z nepriamych nákladov vzťahujúcich sa na výrobu alebo inú činnosť. Ocenenie DNM vo vlastných nákladoch môže ísť iba do úrovne reprodukčnej obstarávacej ceny, t. j. ceny, za akú by bolo možné príslušný DNM v danom okamihu kúpiť. Kalkulačný vzorec na vyčíslenie výšky vlastných nákladov na vytvorenie DNM alebo DHM vlastnou činnosťou je uvedený v prílohe č. 3.
  • Pri stanovení reprodukčnej obstarávacej ceny sa bude vyhotovovať znalecký posudok. Pri DNM vytvorenom vlastnou činnosťou sa bude vyhotovovať znalecký posudok vždy.
  • Za deň uskutočnenia účtovného prípadu pri obstaraní a oceňovaní DNM a DHM sa rozumie deň uvedenia do užívania najskôr deň splnenia dodávky, deň osobného vkladu podnikateľa, deň bezodplatného nadobudnutia, deň prevzatia nehnuteľnosti za predpokladu, že týmto dňom firma nehnuteľnosť užíva. Pri majetku novozistenom poča
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály