Dane a účtovníctvo - daň z príjmov

Meno:
Heslo:
Daň z príjmov právnických osôb
Počet príspevkov: 4
Daň z pridanej hodnoty
Počet príspevkov: 18
Podvojné účtovníctvo
Počet príspevkov: 4
Daň z príjmov fyzických osôb
Počet príspevkov: 5
Poistné, odvody a mzdy
Počet príspevkov: 6
Zobraziť viac tém

Priemerný plat mužov a žien v Bratislavskom kraji
Porovnajte si plat

1 289 EUR

962 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Trnavskom kraji
Porovnajte si plat

940 EUR

672 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Trenčianskom kraji
Porovnajte si plat

884 EUR

634 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Nitrianskom kraji
Porovnajte si plat

864 EUR

633 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Žilinskom kraji
Porovnajte si plat

861 EUR

616 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Banskobystrickom kraji
Porovnajte si plat

803 EUR

614 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Prešovskom kraji
Porovnajte si plat

746 EUR

577 EUR
>> Ďalšie informácie

Priemerný plat mužov a žien v Košickom kraji
Porovnajte si plat

864 EUR

647 EUR
>> Ďalšie informácie

Daň z príjmov právnických osôb

(4 príspevky)
[ 24.08.2009 ] redakcia

Do tejto rubriky môžete pridávať témy do diskusie z oblasti dane z príjmu právnických osôb.

UPOZORNENIE: Vážený návštevník, nie ste prihlásený. Pre zobrazenie celého článku je potrebné aby ste sa zaregistrovali. Pokiaľ už zaregistrovaný ste, je potrebné aby ste sa prihlásili. Prihlasovací box je umiestnený vpravo hore. Pokiaľ sa chcete zaregistrovať, kliknite sem. Ďakujeme.
Diskusia ku článku: počet reakcií: 4
Najnovšie príspevky:
Sú úrazové resp. životné poistenia nákladovými položkami pre firmy?
anonym 06.07.2010 18:00 0 0
 
Je možné dať komerčné poistenie (úrazové,životné) do nákladov firmy,ak áno tak ako ,a v akej maximálnej výške?
Ktoré opravné položky k majetku sú daňové?
JanaG 20.04.2010 08:43 0 0
 
Ktoré opravné položky k majetku sú daňové?
Opravné položky k pohľadávkam dlžníka v likvidácii
K-E 30.09.2009 14:49 0 5
 
Je rovnako daňovo uznaná tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkovi, ktorý je v likvidácii ako k pohľadávkam voči dlžníkovi v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní (§20 zákona o DzP, ods. 2 písm.c)? V zákone sa nikde nehovorí o dlžnikovi v likvidácii.
re: Opravné položky k pohľadávkam dlžníka v likvidácii
admin 27.01.2010 16:27 3 0
 
Opravnými položkami, ktorých tvorba je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. f) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. za podmienok ustanovených týmto zákonom, sú opravné položky k: a) nadobudnutému majetku (§ 20 ods. 13 ZDP), b) nepremlčaným pohľadávkam (§ 20 ods. 14 ZDP), c) pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní (§ 20 ods. 10 až 12 ZDP), d) pohľadávkam, ktoré tvoria banky a pobočky zahraničných bánk a Exportno-importná banka Slovenskej republiky, e) pohľadávkam z poistenia v prípade zániku poistenia, ktoré tvoria poisťovne a pobočky zahraničných poisťovní (zaisťovne a pobočky zahraničných zaisťovní), f) pohľadávkam zdravotných poisťovní ((§ 20 ods. 17 ZDP) okrem pohľadávok z verejného zdravotného poistenia prislúchajúcich k výnosom oslobodeným od dane podľa § 13 ods. 2 písm. i) ZDP. Priamo o tvorbe zákonnej opravnej položky k pohľadávke voči dlžníkovi v likvidácii sa v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. nehovorí, avšak jej daňová uznateľnosť by mohla vyplývať z § 20 ods. 14 DZP. V zmysle tohto ustanovenia sa tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako: a) 360 dní, zahrnie do výdavkov do výšky 20% menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva, b) 720 dní, zahrnie do výdavkov do výšky 50% menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva, c) 1 080 dní, zahrnie do výdavkov do výšky 100% menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva. Ak teda vaša pohľadávka spĺňa uvedené kritériá, je možné tvorbu opravnej položky považovať za daňovo uznanú, bez ohľadu na to, či dlžník je v likvidácii alebo nie je. Ustanovenie § 20 ods. 10 až 12 ZDP o opravných položkách k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a reštrukturalizačnom konaní sa netýka dlžníkov v likvidácii.